۱۳۹۳ شهریور ۳۰, یکشنبه

گزارشی از آخرین وضعیت ۳۴ زندانی اهل سنت محکوم به اعدام در رجایی شهر

۲۵ تن از زندانیان سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج که به اعدام محکوم شده‌اند در انتظار پاسخ دیوان عالی کشور بسر می‌برند در حالی که گفته می‌شود احکام ۵ نفر دیگر از این دسته زندانیان در دیوان عالی کشور به تایید رسیده است و نیز ۴ زندانی نیز در انتظار بررسی مجدد پرونده خود هستند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هم اکنون پرونده ۲۵ تن از زندانیان سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج که به اعدام محکوم شده‌اند در دیوان عالی کشور در دست بررسی است.

اسامی این ۲۵ زندانی محکوم به اعدام عبارت است از: کاوه شریفی، آرش شریفی، مختار رحیمی، بهمن رحیمی، محمد یاور رحیمی، بهروز شانظری، فرزاد شانظری، طالب ملکی، شهرام احمدی، محمد غریبی، احمد نصیری، ادریس نعمتی، عالم برماشتی، برزان نصرالله‌زاده، کیوان مومنی‌فرد، تیمور نادری‌زاده، فرزاد هنرجو، فرشید ناصری، سیدشاهو ابراهیمی، وریا قادری‌فرد، امید پیوند، محمد کیوان کریمی، کاوه ویسی، پوریا محمدی و امجد صالحی.
همچنین یک منبع مطلع به گزارشگر هرانا گفت: «طی دوهفته گذشته حکم اعدام ۵ تن از زندانیان سنی مذهب در دیوان عالی کشور به تایید رسیده ولی ایشان بدلیل اینکه خانواده‌هایشان از این موضوع بیخبر هستند نمی‌خواهند نامشان در رسانه‌ها مطرح شود
از سوی دیگر حکم اعدام ۴ تن از این زندانیان بنامهای حامد احمدی، جهانگیر دهقانی، جمشید دهقانی و کمال ملایی که پیش‌تر در دیوان عالی کشور به تایید رسیده بود برای اعمال ماده ۱۰ و اعاده دادرسی به دیوان ارسال شده است.
این ۴ زندانی محکوم به اعدام طبق مواد ۱۸۶ و ۱۸۷ قانون مجازات اسلامی قدیم به اعدام محکوم شده‌اند که این مواد در قانون مجازات اسلامی جدید حذف شده است.
تمام زندانیان سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج به اتهام محاربه از طریق هواداری از گروههای سلفی در دادگاهی ناعادلانه و بدون حق داشتن وکیل به اعدام محکوم شده‌اند.

گفتنی است، این افراد همگی اتهامات وارده را تکذیب و می‌گویند که به علت تبلیغ شریعت اهلسنت بازداشت و به اعدام محکوم شده‌اند.