۱۳۹۳ بهمن ۱۰, جمعه

صغری نجف پور پس از ۲۶ سال از زندان آزاد شد

زنی که در کودکی به اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود بعد از ۲۶ سال از زندان آزاد شد.
بنا به گزارش هرانا به نقل از روزنامه شرق، صغری نجف‌پور ۲۶سال پیش در پاییز ۱۳۶۷ در حالی که برخی روایت‌ها حاکی از سن کمتر از ۱۵سال برای وی بود اما طبق مستندات پرونده حدود ۱۶ سال داشت به اتهام قتل محکوم به قصاص (اعدام) و زندان شد.

او به دلیل فقر خانواده به عنوان خدمتکار خانه‌ای در رشت مشغول کار شده بود که متهم شد فرزند ۷ساله صاحب خانه را که همبازی‌اش بود به قتل رسانده است. صغری نجف‌پور پس از محکومیت به اعدام دوبار تا پای چوبه دار رفت.
انجمن پاسداران حق حیات از ۸سال پیش پیگیری مستمر وضعیت او را در دستور کار قرار داد. برخی اعضای این انجمن سفرهای مکرر به شهر رشت برای دیدار با اولیای دم و جلب رضایت انجام داده و با زندانی دیدار کردند.
به موازات تلاش برای جلب رضایت، از دوسال پیش نیز با تعیین دو تن از وکلای مردمی و داوطلب، پیگیری حقوقی پرونده و در خواست اعاده دادرسی در دستور کار قرارگرفت و ضمن تقدیم لوایح، اقدامات حقوقی لازم را انجام دادند.
سرانجام هر دو راه به نتیجه رسید و با مساعدت مقامات دادگستری رشت و همچنین مشارکت انجمن پاسداران حق حیات در تامین دیه مقتول که به درخواست اولیای دم صرف خرید تجهیزات بیمارستانی برای یک منطقه محروم در شهرستان شفت از توابع رشت شد، صغری نجف‌پور پس از ۲۶ سال تحمل زندان آزاد گردید. او هم اکنون در روستای زادگاهش همراه با پدر و مادر زندگی می‌کند.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر