۱۳۹۳ بهمن ۲۸, سه‌شنبه

عفو بین الملل: مقامات امنیتی سامان نسیم را برای اخذ مصاحبه ضرب و شتم کردند

عفو بین الملل طی بیانیه‌ای خواهان اقدام فوری برای سامان نسیم زندانی محکوم به اعدامی شد که در سن ۱۷ سالگی بازداشت شده. این مرجع حقوق بشری خبر از ضرب و شتم سامان نسیم برای اخذ اعترافات تلویزیونی طی روز یک‌شنبه داد.
سامان نسیم در تماس با خانواده‌اش در ۱۵ فوریه اطلاع داد: روز گذشته مردانی در لباس شخصی او را به بخش‌های امنیتی از زندان ارومیه بردند. او گفت این مردان، که به اعتقاد او متعلق به وزارت اطلاعات بودند مجهز به دوربین‌های دیجیتال و تجهیزات ضبط قابل حمل بوده، و او را برای چند ساعت برای ضبط تصویری «اعترافات» مورد ضرب و شتم قرار دادند، اما وی حاضر به انجام این کار نشد.

سامان نسیم آوریل ۲۰۱۳ توسط دادگاه انقلاب مهاباد، به اتهام محاربه و  مفسد فی الارض به دلیل عضویت در یکی از گروههای مسلح کرد به اعدام محکوم گردید.
علت صدور این حکم، به دلیل عضویت وی در حزب حیات آزاد کردستان (پژاک)، و برای شرکت در فعالیت‌های مسلحانه علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است. حکم اعدام او توسط دیوان عالی کشور در دسامبر ۲۰۱۳ تأیید شد.
سامان نسیم هیچگونه دسترسی به وکیل خود در طول تحقیقات اولیه نداشته و به وی اجازه داشتن وکیل داده نشد. او می‌گوید در طول مدت بازداشت شکنجه شده؛ که این شکنجه‌ها شامل کشیدن ناخن‌های دست و پا و برای چندین ساعت بصورت وارونه آویزان شدن بوده است.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر