۱۳۹۳ اسفند ۲۵, دوشنبه

عربستان نگران توافق هسته‌ای غرب با ایران است

در چارچوب دور تازه‌ی مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب، محمدجواد ظریف و جان کری، امروز گفت‌وگوهای دوجانبه خود را در لوزان سوییس آغاز کردند. با نزدیک شدن به یک "تفاهم سیاسی"، عربستان نسبت به توافق هسته‌ای با ایران هشدار می‌دهد.
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا، روز دوشنبه (۱۶ مارس/ ۲۵ اسفند) مذاکرات دوجانبه خود را درباره توافق هسته‌ای با ایران، در شهر لوزان سوییس آغاز کردند.
وزیر امور خارجه ایران صبح یکشنبه (۱۵ مارس / ۲۴ اسفند) برای شرکت در دور جدید مذاکرات هسته‌ای وارد لوزان شد. محمد جواد ظریف و جان کری، مذاکرات خود را که برای یکشنبه شب پیش‌بینی شده بود، به روز دوشنبه موکول کردند.

رایزنی‌های دیگر اعضای تیم مذاکره‌کننده اما از روز پیش آغاز شده‌است. در این دور از رایزنی‌ها، علی‌اکبر صالحی رئيس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا نیز حضور دارند. این دو یکشنبه شب با یکدیگر دیدار و بر سر جزییات فنی توافق احتمالی مذاکره کردند.
دور تازه‌گفت‌وگوها میان ایران و آمریکا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به گزارش رویترز هر دو کشور خواستار پیشرفت مذاکرات در راه دست‌یابی به یک تفاهم سیاسی در هفته‌ی جاری‌اند. جان کری در مصاحبه‌ای با شبکه‌ی "سی‌بی‌اس" گفته است، امیدوار است که در روزهای آینده امکان رسیدن به یک توافق سیاسی حاصل شود. داوود محمدنیا، مشاور حقوقی وزیر امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای نیز در مصاحبه با ایسنا گفته است که به نتیجه مذاکرات هفته جاری "خوشبین" است.
خطر توافق با ایران برای جهان از نگاه شاهزاده عربستان
در حالی که پیش‌بینی می‌شود رایزنی‌های هفته‌ی جاری، ایران و غرب را به یک تفاهم سیاسی برای رسیدن به توافق نهایی نزدیک کند، ترکی الفیصل، شاهزاده عربستان سعودی و رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان در مصاحبه با بخش انگلیسی "بی بی سی" مدعی شده‌است که توافق هسته‌ای با ایران خطر روی آوردن کشورهای دیگر به سلاح‌های هسته‌ای در جهان را افزایش می‌دهد. فیصل در مصاحبه با "بی بی سی" گفته است: «همیشه گفته‌ام، صرف‌نظر از نتیجه مذاکرات، ما هم همان چیز را می‌خواهیم که ایران می‌خواهد.»
شاهزاده عربستان ادامه داده است: «اگر ایران قادر به غنی سای اورانیوم با هر میزان خلوصی باشد، این تنها عربستان نخواهد بود که خواست مشابهی خواهد داشت.» ترکی الفیصل ابراز نگرانی کرده‌است که کشورهای دیگر هم با دست‌یابی به توافق هسته‌ای با ایران، پا در همین مسیر بگذارند.
خبرگزاری رویترز می‌نویسد، عربستان سعودی ایران را رقیب خود در منطقه می‌داند و بیم آن دارد که از یک‌سو یک توافق هسته‌ای راه را برای رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای باز کند و از سوی دیگر فشار سیاسی بر ایران را کاهش دهد.
"گره‌گشایی" تا رسیدن به توافق نهایی
رایزنی‌های لوزان در این هفته، مقدمات توافق ۳۱ مارس، برای یک توافق سیاسی است. پنج کشور عضو ناتو و آلمان، موسوم به گروه ۵+۱ خواستار دست‌یابی به توافق اولیه هسته‌ای تا پایان ماه مارس جاری با ایران هستند. پس از این پیش‌توافق، ایران و غرب تا پایان ماه ژوئن (۱۱ تیرماه) برای رسیدن به یک توافق کامل با ذکر تمامی جزییات فنی فرصت خواهند داشت.
در پی تمدید دوباره توافق ژنو در ماه نوامبر سال گذشته در وین، ایران و غرب توافق کردند که تا پایان مارس (۱۱فروردین ماه) به تفاهم سیاسی دست پیدا کرده و تا تیر ماه بتوانند به توافق جامع برسند.
خبرگزاری مهر از قول عباس عراقچی که او هم در مذاکرات لوزان شرکت دارد، " ۱۳ فروردین" را تاریخی برای رسیدن به "گره‌گشایی در موضوعات موجود" عنوان کرده‌است. به گفته‌ی او: «اگر به نقطه‌ای برسیم که بگوییم توانستیم به راه‌حل برسیم ، حداقل سه ماه دیگر باید ادامه دهیم تا کار را تمام کنیم.»
دیدار وزرای امورخارجه اروپا در بروکسل
دوشنبه شب (۱۵ مارس/ ۲۵ اسفند) وزرای امورخارجه اتحادیه اروپا در بروکسل با یکدیگر دیدار خواهند کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، چگونگی کاهش تحریم‌ها در صورت رسیدن به توافق با ایران، یکی از موضوعات مورد بحث در دیدار وزرای امورخارجه اتحادیه اروپا خواهد بود.
محمدجواد ظریف نیز پس از گفت‌گوهای دوجانبه با جان کری، برای دیدار با وزیر امورخارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا راهی بروکسل می‌شود.

خبرگزاری مهر از قول یکی از اعضای نزدیک به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای می‌نویسد: «دو روز پایانی هفته جاری در این دور از مذاکرات می‌تواند تعیین کننده باشد و در صورت حضور وزرای خارجی ۶ کشور، احتمال دست‌یابی به یک تفاهم سیاسی وجود دارد.»

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر