۱۳۹۴ فروردین ۳, دوشنبه

جسد مرزبان ایرانی، گروهبان دانایی فر کشف و به ایران انتقال داده شد

وزارت اطلاعات ایران از کشف جسد جمشید دانایی‌فر، مرزبان ایرانی و دستگیری تنی چند از عوامل مرگ وی خبر داده است. دانایی‌فر مرزبان ایرانی به همراه چهار مرزبان دیگر بود سال ۱۳۹۲ توسط گروه جیش‌العدل ربوده شده بود.
خبرگزاری‌های ایرانی به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت اطلاعات ایران از کشف جسد گروهبان جمشید دانایی‌فر، مرزبان ایرانی و انتقال پیکر وی به ایران خبر داده است. براساس اطلاعیه وزارت اطلاعات، تنی چند از عوامل دخیل در مرگ این گروهبان ایرانی طی عملیاتی دستگیر شده‌اند.

وزارت اطلاعات ایران می‌گوید جسد وی شنبه (اول فروردین/ ۲۱ مارس) به ایران انتقال داده شده و کشف جسد گروهبان دانایی فر را نتیجه "تلاش شبانه‌روزی و مستمر اطلاعاتی و عملیاتی" این وزارتخانه عنوان کرده است.
گروهبان جمشید دانایی‌فر در ۱۷ بهمن سال ۱۳۹۲ به همراه ۴ مرزبان دیگر ایرانی به نام‌های رامین حضرتی، سجاد زاهانی، محمد نظامی و جمیشد تیموری در منطقه مرزی جکیگور استان سیستان و بلوچستان ربوده شد. دو روز بعد گروه اسلام‌گرای جیش‌العدل با انتشار تصاویری از آنان مسئولیت این گروگان‌گیری را بر عهده گرفت.
چهار مرزبان دیگر، دو ماه بعد آزاد شدند و به ایران بازگشتند اما گروه جیش‌العدل روز سوم فرودین ۹۳ اعلام کرد که آقای دانایی‌فر را به تلافی کشته شدن یکی از زندانیان اهل سنت اعدام کرده‌است.
علی‌اصغر میرشکار، معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان روز شنبه (۱ شهریور/ ۲۳ اوت) در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا خبر کشته شدن جمشید دانایی‌فر، مرزبان ربوده‌شده در سال ۹۲ را تأیید کرده بود.
با وجود صدور بیانیه گروه جیش العدل درباره کشته شدن دانایی‌فر و اظهارات مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، مبنی بر مرگ وی، مقام‌های وزارت کشور ایران بارها تأکید کرده بودند که این خبر را تأیید یا تکذیب نمی‌کنند. همچنین اخباری مبنی بر همکاری وی با گروه جیش‌العدل منتشر شده بود و برخی هم خبر از پناهنده شدن این مرزبان ربوده شده به آمریکا می‌دادند.
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، ۱۸ فروردین سال ۱۳۹۳ درباره وضعیت جمشید دانایی‌فر گفته بود: «ما قانع نشدیم که این نیروی ما شهید شده است، چراکه هیچ سند، مدرک و مشاهده‌ای در این باره وجود ندارد. سربازانی که آمده‌اند نیز از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند

جمشید دانایی‌فر، گروهبان‌یکم که سه سال در مرزبانی ایران خدمت کرده بود تنها فرد درجه‌دار در میان ۵ مرزبان ربود‌ه‌شده محسوب می‌شد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر