۱۳۹۴ فروردین ۳۰, یکشنبه

١٥٨ مورد نقض حقوق‌بشر طی سال ٩٣ در بلوچستان ایران

کمپین فعالین بلوچ در گزارشی تحلیلی-آماری نقض حقوق‌بشر در بلوچستان ایران را طی سال گذشته خورشیدی منتشر کرد.
این گزارش به ٤٩ مورد اعدام، ٦٩ مورد بازداشت، ١٨ مورد نقض آزادی اندیشه و بیان و ٢٢ مورد تیراندازی نیروهای حکومتی به شهروندان بلوچ می‌پردازد.
در تنظیم این گزارش ٢٧ صفحه‌ای تنها به مواردی که با "قطعیت قابل پیگیری و تحلیل بوده"،اشاره شده است.

٤٩ مورد اعدام شهروندان بلوچ

از مجموع ٤٩ مورد اعدام شهروندان بلوچ، شش نفر به جرم "سیاسی و امنیتی" به دار آویخته‌شده‌اند.
در این گزارش، بیشترین مورد اعدام مربوط به مردادماه با ١٢ مورد می‌باشد و اتهامات افراد اعدام شده در سال گذشته؛ "همکاری با احزاب اپوزسیون بلوچ "، "خرید و فروش مواد مخدر"، "قتل و سرقت مسلحانه" بوده است.
براساس این گزارش، بیشتر آمار بازداشت شهروندان بلوچ در دی‌ماه بوده و اتهامات اکثر بازداشت‌شدگان "همکاری با احزاب اپوزسیون بلوچ، محاربه و اقدام علیه امنیت ملی" عنوان گردیده است.
همچنین از تعداد ٢٢ مورد شلیک مستقیم به شهروندان بلوچ، ٧ شهروند بلوچ زخمی و ١٥ شهروند دیگر جان خود را از دست داده‌اند.
کمپین فعالین بلوچ از مهرماه ٩٢ فعالیت خود را آغاز نموده و در زمینه نقض حقوق‌بشر در مناطق بلوچستان فعالیت می‌کند.
کمپین فعالین بلوچ اعلام کرده است: "به دلیل نبود و دشواری دسترسی به منابع کافی و عدم امکان فعالیت سازمان‌های مدنی مستقل، بی‌شک این گزارش شامل تمامی موارد نقض حقوق‌بشر در منطقه بلوچستان ایران نمی‌باشد".
از دیگر سو نیز، آژانس خبررسانی کُردپا برای سومین سال پیاپی در گزارشی تحلیلی – آماری نقض گسترده حقوق‌بشر در مناطق کُردنشین ایران در سال ٩٣ را منتشر نمود.
این گزارش با تفکیک آمار موارد نقض حقوق‌بشر به نقض یکهزار و پانصد و هفتاد و دو مورد نقض حقوق‌بشر در مناطق کُردنشین ایران در سال ١٣٩٣ می‌پردازد.

در گزارش سالانه عفو بین‌الملل تاکید شدە است که روی کار آمدن حسن روحانی، هیچ تاثیری بر بهبود وضعیت حقوق‌بشر در ایران نداشتە است و وضعیت حقوق‌بشر در ایران و نقض سیستماتیک آن از سوی سیستم حاکم همچنان در جریان بودە و گاها افزایش نیز یافتە است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر