۱۳۹۴ اردیبهشت ۷, دوشنبه

قاچاق مواد مخدر به اقصی نقاط جهان توسط سران سپاه پاسداران

نوشته: رضا وضعی
پیشینه فعالیت سپاه در تجارت و قاچاق مواد مخدر به زمان جنگ ایران و عراق بر می گردد. حکومت ایران در دوران هشت ساله جنگ با توجه به نیاز شدید به تامین منابع مالی جهت خرید اسلحه و مهمات و گرم نگه داشتن بازار جنگ، با استفاده از مصونیت های دیپلماسی و امکانات وسیع لوجستیکی زمینی، دریایی و هوایی که در اختیار داشت، اقدام به تجارت مواد مخدر به سراسر جهان نمود. همچنین پس از شکست ایران در جنگ هشت ساله عراق و اتخاذ سیاست پرهزینه تسلیحات هسته ای نیاز به خرید و فروش این مواد ضد انسانی بیشتر احساس شد. البته با توجه به اینکه سرانه اقتصاد مواد مخدر 2600 میلیارد دلار سود سالانه آن است به عنوان منبع پر درآمد مورد توجه مقامات ایرانی واقع شد.

آمارها نشان می دهد که افغانستان 74 درصد خشخاش جهان را تولید می کند و با توجه به اینکه ایران به عنوان گذرگاه مهم عبور مواد مخدر و تغذیه کننده جهان محسوب می شود، نقش ارگانهای حکومتی از جمله سپاه پاسداران در این تجارت غیر قابل انکار می شود. با این وجود حکومت ایران جهت تحریف افکار عمومی جهان تا کنون اقدام به اعدام هزاران نفر از قاچاقچیان نموده است و به اعتقاد برخی فعالین این اقدام حکومت تنها یک روی سکه را نمایان می کند. تحقیقات امنیتی و اطلاعاتی انجام شده در برخی کشورها  از نقش مستقیم و گسترده شاخه برون مرزی لشکر قدس سپاه پاسداران در این تجارت پرمنفعت پرده برداشت.
سپاه پاسداران در ایران از همان آغاز جنگ ایران و عراق و به فتوای خمینی برای تامین مخارج نظامی به قاچاق مواد مخدر مشغول گردید. این نیرو در کردستان از پخش ارزان مواد مخدر به عنوان ابزاری علیه جوانان استفاده کرد. با گسترش جنگ انقلابی در کردستان استفاده از مواد مخدر توسط سپاه وسعت بیشتری گرفت. اما نیاز اصلی سپاه برای دست زدن به قاچاق مواد مخدر در جنگ ایران و عراق بارز گردید. پس از شکست در جنگ و اتخاذ سیاست مسلح شدن جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای نیاز سپاه به تامین درآمد از تهیه، تولید و خرید و فروش مواد مخدر را افزایش داد. در ضمن سران رژیم از دست انداختن بر کار و بار قاچاق مواد مخدر در دیپلماسی استفاده کردند.
سایت افشاگر ویکیلیکس پس از دستیابی به اسناد سری وزارتخارجه آمریکا از نقش جهانی سپاه پاسداران ایران در قاچاق مواد مخدر پرده برداشت. روزنامه دی ولت در اواخر سال 2011 با استفاده از اخبار منتشر شده توسط ویکیلیکس نوشت: "درآمد سپاه پاسداران از قاچاق مواد مخدر به اروپا بالغ بر چندین میلیارد یورو است. بر اساس این اسناد، مواد مخدر توسط ایران به آذربایجان منتقل می‌شود و از آن‌جا به اروپا صادر می گردد." هروئینی که  از ایران به آذربایجان صادر می شود، از بیست هزار کیلوگرم در سال 2006 به 59 هزار کیلوگرم در یک چهارم اول سال 2009 رسیده است.
روزنامه واشینگتن پست هم طی مقاله ای در اواخر سال 2011 اعلام کرد سپاه قدس با حزب الله لبنان و کارتلهای قاچاق در آمریکای لاتین درتجارت و ترانزیت مواد مخدر در سراسر جهان حتی آمریکای لاتین همکاری دارند. که در قسمت دیگر بیشتر به نقش حزب الله لبنان در قاچاق مواد مخدر اشاره خواهم کرد.
روزنامۀ انگلیسی تایمز در شمارۀ 17 نوامبر 2011 در مطلبی مفصل با استناد به سخنان مقامات پیشین اطلاعاتی و دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران از نقش مرکزی سپاه پاسداران در قاچاق مواد مخدر در ایران و خارج از ایران نوشت:
قاچاق مواد مخدر سالانه میلیاردها دلار نصیب سپاه پاسداران ایران می کند که هم اکنون هم انحصار قاچاق مواد مخدر در ایران را در دست گرفته است و هم با شبکه های تبهکار در جهان ارتباط دارد.
نشریۀ تایمز همچنین نوشته است که بر طبق اظهارات سخنگوی دولت آمریکا واحدهای قدس سپاه پاسداران ایران در تبانی با یک کارتل بزرگ مواد مخدر در مکزیک قصد داشته سفیر عربستان را در واشنگتن به قتل برسانند.
دستگاههای اطلاعاتی آمریکا دو تن از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران را که مستقیماً در قاچاق مواد مخدر دست دارند شناسایی کرده اند. یکی از آنان فرمانده سپاه پاسداران ایران در تهران بزرگ، به نام سردار عبدالله عراقی است که با باندهای جنایت در اروپای شرقی ارتباط دارد. محسن رفیقدوست از فرماندهان سپاه پاسداران در سال های 1360 همچنان پیوندهای خود را با این دست سازمان های جنایتکار حفظ کرده است.اما در این لیست باید نام دو تن دیگر از اعضای سپاه پاسداران ایران را اضافه کرد سردار مرتضی رضایی و سرتیپ باغبانی. سرتیپ غلامرضا باغبانی "یکی از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران ایران"، به اتهام مشارکت در قاچاق مواد مخدر در فهرست قاچاقچیان مواد مخدر آمریکا قرار گرفته است. سرتیپ باغبانی اولین مقام حکومتی ایران است که نامش در این فهرست ثبت می شود.
 و داستان قاچاق مواد مخدر توسط مرتضی رضایی از آشنایی او با یک ژنرال ارتش امارات متحده عربی شروع می شود. این ژنرال ارتش امارات متحده عربی که مدتی فرمانده حفاظت و اطلاعات ارتش امارت و بعد فرمانده ستاد مشترک ارتش بود، باعث آشنایی مرتضی رضایی با برخی از عوامل و فرماندهان و مقامات رده بالای سازمان القاعده می شود. در طی این آشنایی یک پیمان همکاری اطلاعاتی و امنیتی با این سازمان توسط سردار مرتضی رضایی بسته می شود. دامنه همکاری و نزدیکی مرتضی رضایی با سازمان القاعده به آنجا می رسد که مرتضی رضایی تصمیم می گیرد که با استفاده از توان نیروی دریایی سپاه و چند کشتی دیگر اقدام به خرید مواد مخدر از سازمان القاعده در جنوب پاکستان نماید. این امر تحقق می پذیرد و مواد مخدر توسط رابطین سازمان القاعده در بنادر پاکستان تحویل کشتی های تحت امر سپاه پاسدران شده و به پهنه خلیج فارس ارسال میگردد. آنچه که باید برای مصرف داخل ارسال می شد ارسال می گردید و مابقی در وسط آب های خلیج فارس معامله و به فروش می رسید و . . .
مرتضی رضایی با این تجارت نه تنها باز به سود کلانی رسیده بود، بلکه یک خط ترانزیت اختصاصی و انحصاری برای خود و سپاه پاسدران تدراک دیده و ایجاد کرده  بود و قسمتی از خط ترانزیت مواد مخدررا از پهنه کویر به پهنه خلیج فارس و دریای عمان کشانده بود. این بدان معنا بود که بخش عمده واردات مواد مخدر به ایران را سپاه پاسدران و شخص سردار مرتضی رضایی به صورت انحصاری به دست گرفته و بدون دغدغه و خطر و با استفاده از امکانات سپاه پاسدران و نیروی دریایی سپاه و سازمان امنیتی سپاه مواد مخدر از کم خطر ترین راه وارد ایران می شده و می شود . باید خاطر نشان کنم که حضور سردار رضایی فقط در قاچاق مواد مخدر خلاصه نمیشود،این سردار سپاه دستی هم در قاچاق های دیگری دارد مثل: قاچاق سوخت ایران به خارج از کشور، قاچاق و تجارت عتیقه جات،قاچاق نفت خام عراق از خلیج فارس، خرید خرمای عراق،چاپ دینار تقلبی عراقی. سرداری که هیج جا نیست ولی همه جا حضور فیزیکی اش حس می شود و در پشت پرده حضور داشته و ایفاء نقش کرده است .
در جهت روشن شدن نقش و ارتباط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قاچاق مواد مخدر در جهان، به چند نمونه آن در پایین اشاره خواهم کرد:
ماجرای سپاه و قاچاق هروئین به نیجریه
در تاریخ 28 آبان ماه 1389 مقامات دولتی نیجریه اعلام کردند که 130 کیلو گرم هروئین در محموله ای که از طرف ایران وارد کشور نیجریه شده بود را کشف کردند که مقصد نهایی آن اروپا بود. علاوه بر آن در اوایل آبان ماه 1389 نیروهای امنیتی نیجریه از توقف 13 کانتینر حاوی سلاح غیر قانونی که از کشور ایران آمده بودند خبر داد. انتشار این خبر ایران را به تکاپو وا داشت و منوچهر متکی با سفر به نیجریه قصد آرام کردن اوضاع را کرد و در عکس العمل به انتشار دو خبر آنها را "سوء تفاهم" خواند. البته نیروهای امنیتی نیجریه چندین نفر ایرانی را در ارتباط با این محموله ها دستگیر کردند و رسما لشکر قدس سپاه پاسداران را مسئول قاچاق مواد مخدر و اسلحه به نیجریه دانستند. در همین رابطه ابوالحسن بنی صدر با ذکر نام دو نفر از متصدیان قاچاق در نیجیریه به نامهای "عظیم آقا جانی و سید احمد تهماسبی" که از عناصر عالی رتبه لشکر قدس سپاه ایران هستند، پرده برداشت.
افشاگری شبکه تلوزیونی ان تی وی از فعالیت قاچاقی سپاه در آذربایجان
 سایت "ایران بریفینگ"در تاریخ 06/05/2011 گزارشی را که در شبکه ان تی وی ترکیه منتشر شده بود را به زبان فارسی ترجمه نمود. در این گزارش، به خبر دستگیری 25 عضو یک باند قاچاق مواد مخدر در آذربایجان پرداخته شده است که 8 نفر از آنها از کارمندان محلی سفارت ایران در باکو بودند. و در اعترافات آنها به عضویتشان در فعالیتهای مجرمانه سپاه پرده برداشتند. در همین راستا دولت ایران خواستار بازگشت آنها به کشور شد تا آنها را به اشد مجازات محکوم کند؛ تا جایی که به حکم اعدام آنها وعده داده بود. در نتیجه دولت باکو متهمان را به ایران تحویل داد. و پس از گذشت مدتی این افراد دوباره به اتهام قاچاق مواد مخدر در آذربایجان دستگیر شدند. در این ماجرا هماهنگی سپاه قدس و سفارتخانه های ایران در قاچاق مواد مخدر به کشورهای جهان خصوصا اروپا بر همگان آشکار گشت.
نقش ایران در توسعه کشتزارهای خشخاش در افغانستان
"آژانس خبری ثبوت" وابسته به کشور افغانستان در گزارش تحلیلی خود در تاریخ 24/05/2011 با عنوان "معضل حل ناشدنی مواد مخدر در افغانستان" اینچنین بیان می کند: از زمان سقوط حکومت طالبان در سال 2001 تا اکنون نه تنها کشت و قاچاق این مواد (مخدر) در افغانستان کاهش نیافته بلکه دهها مرتبه افزایش داشته است. این نشان دهنده این است که مشتری بزرگی جهت خرید و فروش مواد مخدر وارد عرصه شده است.
در واقع سطح کشت از 8000 هکتار در سال 2001 به 123000 هکتار تا سال 2010 افزایش یافت. این گزارش می افزاید که ایران سیاستی را در پیش گرفته که کشت مواد مخدر را در افغانستان تشویق می کند و از تولید آن حمایت می کند. بعد از آن نیروهای اطلاعاتی سپاه به شیوه خاص خود مواد مخدر را وارد ایران می کنند و سپس این مواد را راهی بازارهای جهانی می کنند. علاوه بر آن سپاه پاسداران جهت کنترل مرز با افغانستان دیوار بلندی از "تاسوکی" تا بندر "شغالی" ساخته و در پهلوی این دیوار خندقی حفر نموده که عبور از منطقه را ناممکن ساخته است و جهت عبور نیروهای ایرانی جاهای معینی گذاشته است و از این طریق کنترل و قاچاق مواد مخدر به داخل ایران را در دست دارد.
در ادامه این گزارش آمده است که کل مواد مخدر به 3 صورت وارد ایران می شود: یکی از طریق زمینی که 40 تا 50 نفر با پای پیاده هر کدام چند کیلو مواد را حمل می کنند و از رباط تا شیراز 40 روز پیاده روی می کنند. راه دومی از طریق کاروانهای 50 تا 100 موتوری ( ماشین ) می باشد. راه سوم از طریق هوایی است در این صورت دولت ایران نمی تواند ادعا کند که از ورود آن بی اطلاع است. در نتیجه 60 درصد مواد مخدر تولید شده در افغانستان پس از ورود به ایران به هروئین و مرفین تبدیل می شود. سپس از طریق شبکه های مافیای مواد مخدر سپاه قدس به کشورهای اروپایی، آسیایی، آمریکا و کانادا ترانزیت می شود. و از این طریق سپاه پاسداران میلیاردها دلار درآمد حاصل از قاچاق مواد مخدر را جهت پیشبرد سیاستهای تسلیحاتی خود و حمایت از گروه های تروریستی جهانی، دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه وتهاجم فرهنگی به آنها و ناامن ساختن جامعه جهانی به کار می گیرد.
قاچاق شیشه در جنوب شرق آسیا
 گزارش سایت زنان پرس در تاریخ 20/01/1392 به موضوع قاچاق شیشه توسط اتباع ایرانی پرداخته است.این گزارش می نویسد: "در اواخر سال 2010روسای سازمان‌های مبارزه با مواد مخدر کشورهای جنوب شرق آسیا در سی و پنجمین نشست خود رسماً اعلام کردند که، ایران بدل به یکی از مبادی ورودی ماده مخدر شیشه شده است. مقامات تایلندی از قاچاق شیشه توسط اتباع ایرانی خبر می‌دادند و مقامات ژاپنی می‌گفتند یک پنجم خارجی‌های غیرمقیمی که در رابطه با شیشه دستگیر می‌شوند، تبعه ایران اند.
پلیس مالزی با دستگیری 5 ایرانی قریب به 75 کیلوگرم و پلیس سری‌لانکا با دستگیری دو تن دیگر حدود 16 کیلوگرم شیشه کشف کرده بود." همچنین یک باند ایرانی 10 نفر از قاچاقچیان شیشه در اواخر سال 1388 توسط پلیس اندونزی دستگیر شدند که در این میان 8 نفر از آنها دختران چادری بودند. این تیم محموله قاچاق به ارزش 12 و نیم میلیون دلار را که شامل شیشه و مایعات وابسته به آن بود به همراه خود حمل می کردند.
در بررسی های انجام شده مشخص شد که این محموله ها از مرزهای هوایی ایران و از طریق سوریه و مالزی به کشور اندونزی وارد می شوند. علاوه بر آن سپاه پاسداران با اعزام زائران به اماکن مقدس در سوریه، لبنان، ترکیه و عراق به عنوان پوششی برای قاچاق مواد مخدر استفاده می کند. لازم به ذکر است که کنترل کامل فرودگاه امام در تهران توسط سپاه پاسداران دلایل تسهیل و تکثیر قاچاق هوایی مواد مخدر را روشن ساخته است.
همینطور امریکا و امریکای لاتین هم به این لیست اضافه کنید. ایران از طریق نمایندگان خود در کشور های آمریکای لاتین به منظور بالا بردن درآمد ناشی از فعالیتهای غیر قانونی اقدام به قاچاق مواد مخدر، جعل و تقلب و پولشویی می پردازد. در پی گزارش پلیس دایره مواد مخدر، نگرانی آمریکایی ها از همکاری سپاه و حزب الله با کارتل و سندیکاهای مواد مخدر مکزیک به منظور استفاده از تکنیک ها و راه های قاچاق برای حمل و نقل افراد و مواد مخدر به ایالات متحده افزایش یافته است.همچنین "از پاییز سال 2008 حداقل 111 مظنون از یک شبکه بین المللی مواد مخدر و پولشویان وابسته به حزب الله  در عملیات مدیریت اجرای مواد مخدر دستگیر شده اند." البته جای هیچ شکی وجود ندارد که حزب الله به عنوان یکی از شاخه های مافیایی برون مرزی سپاه پاسداران در اجرای فعالیتهای غیر قانونی با سپاه قدس ایران هماهنگ کاملی دارد و بدون کمکهای اطلاعاتی و لوجستیکی سپاه قادر به اجرای نقش مجرمانه خود در آمریکا نیست.
در سال ۸۱ هم سه نفر به نامهای محمد نصیری پور، دکتر ایوبی و عبداللهی باند قاچاق مواد مخدر در هرمزگان راه اندخته‌اند. دو نفر از آنها کارشناس بهداشت و دکتر ایوبی سابقا بازجوی اطلاعات در مشهد بو‌ده است. این باند ۳ نفره بعد از ورود به بندرعباس در اداره کل امور زندانها مشغول به‌کار شدند. در بدو ورود دکتر ایوبی به‌عنوان رئیس بهداری اداره کل زندانهای استان هرمزگان، نصیری‌پور مسئول متادون تراپی زندانها و عبداللهی معاون امور اداری دکتر ایوبی شد و در اولین گام با همکاری دکتر سالفی بزرگترین کلینک ترک اعتیاد در استان را راه‌اندازی و متادون، قرص و سایر داروهای مورد نیاز این مرکز نیز با ترفندهای رذیلانه توسط همین شرکای سه‌گانه هنوز که هنوز است از محل سهمیه زندانها به‌طور مجانی تأمین می‌شود. علاوه بر این، سه عطاری در بندرعباس وجود دارد که به فروش متادون و قرصهای غیرمجاز روانگردان مبادرت می‌ورزند. که از طریق همین باند به نمایندگی شخص نصیری‌پور تأمین می‌شود و ...
همینطور خط هوایی ماهان ایرلاین هم مشغول ترانزیت هوایی مواد مخدر است، این شرکت هواپیمایی انتقال مواد مخدر به کشورهای اروپایی را بر عهده دارد. این هواپیما از معروف ترین واصلی ترین خطوط هواپیمایی در ایران است ،که متعلق به خانواده هاشمی رفسنجانی می باشد وسید حسین مرعشی پسر عموی همسر اکبر هاشمی رفسنجانی با چراغ سبز وی این هواپیمایی را با نام خود راه اندازی کرد ولی کلیه امتیازات متعلق به پسر هاشمی رفسنجانی می باشد و دادن رانت های شخصی این چنینی همچنان ادامه خواهد داشت.
ترانزیت مواد مخدر توسط دو شرکت هوایی با نامهای آسمان و ماهان در داخل و خارج از ایران انجام می شود .این خطوط هوایی توسط اطلاعات سپاه کنترل ونوع فعالیت ونحوه جابجایی مواد مخدر توسط این نیرو به آنها دیکته می شود،ولی باید این مساله را در نظر داشته باشیم که تا در راس امور شخصی از خود نیروی سپاه وجود نداشته باشد نمی توان به سهولت به مقصود دست یافت ،از این رو با سرداری از سپاه روبه رو می شویم که تحت عنوان ریاست هواپیمایی ماهان ایر مشغول به فعالیت است و از این رو باید بدانیم که این خط هوایی در انحصار سپاه پاسداران ایران است .
سردارکریمی ریاست هواپیمایی ماهان ایر ،نماینده سپاه ونفر اول قاچاق مواد مخدر از سپاه پاسداران توسط این خط هوایی به کشورهای اروپایی ،حوزه خلیج پارس و شرق آسیا می باشد . این فرد سالها در بدنه سپاه مسئولیت های اطلاعاتی بسیاری داشته که با ذکر صلاحیت او در هدایت و همراهی نیروهای برون مرزی به این سمت برگزیده شده است .
نیازهای روز افزون ایران به پول جهت تکمیل پروژه تسلیحاتی در سایه تحریم ها و اجرای سیاست های تبهکارانه برون مرزی و توجیه ضربه به جوامع غربی و کشورهای مخالف خود، این کشور را بر آن داشت تا بی محابا تمامی امکانات سیاسی، دیپلماسی و لوجیستیکی خود را در خدمت خرید و فروش و قاچاق مواد مخدر به کار گیرد. در نتیجه عدم مقابله جدی کشورهای متضرر از این اقدام ایران، زمینه را برای سپاه پاسداران مهیا نمود تا بر اجرای این سیاست اصرار ورزد و بستر اعمال تبهکارانه خود را به کشورهای جنوب شرق آسیا، چین، ژاپن، کشورهای آمریکای لاتین، آفریقا، اروپا، آمریکا و کانادا  گسترش دهد و از طریق کنترل تجارت مواد مخدر در جهان سالانه میلیاردها دلار نصیب خود کند.
واقعیت این است که تولید و توزیع مواد مخدر به عنوان یک تجارت پرسود برای قاچاقچیان عمده آن و نیز به عنوان یک وسیله سرکوب در دست رژیم، چنان با منافع اقتصادی سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات رژیم گره خورده و چنان در همه جای این جامعه ریشه دوانده است که رهایی قطعی از دام شبکه گسترده و نیرومند آن جز با رهایی از دست رژیم اسلامی ایران میسر نیست.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر