۱۳۹۴ اردیبهشت ۳۱, پنجشنبه

سیا ویدیو های شکنجه اش را نابود کرد، دموکراسی دوباره برقرار شد!!

زمانیکه برای اولین بار افشا شد که سازمان سیا اقدام به نابودی ویدئوهای جلسات اعتراف‌گیری پیشرفته از مظنونان کرده است، این توجیه مطرح شد که سازمان سیا قصد دارد از افسران بازجوی خود محافظت کند. اما فیلم مستند جدید شبکه پی بی اس حاکی از آن است که سازمان جاسوسی آمریکا در واقع از بیم واکنش شدید به تصاویر ویدئویی شکنجه زندانیان این تصاویر را از بین برده است.
به گزارش شبکه خبری اسپوتنیک، ژنرال مایکل وی هایدن، مدیر سیا در سال ۲۰۰۷ درباره نابودی دو ویدئوی اعتراف ‌گیری از ابوزبیده و عبدالرحیم النشیری ، گفته بود: مساله‌ای که اکنون مطرح است این است که این کار کاملا مطابق با قانون انجام شده است.

بر اساس گفته های هایدن، این نوارهای ویدئویی به این دلیل باید از بین می رفت که ممکن بود موجب اقدامات تلافی جویانه القاعده و حامیانش علیه افسران سیا و خانواده‌هایشان شود.
افشای شکنجه زندانیان توسط سیا در بازجویی‌ها، کنگره را واداشت تا در این باره تحقیق کند و این در حالی بود که برخی معتقد بودند نابود کردن نوارهای ویدئویی مربوط به شکنجه‌ها به منزله مانع تراشی جدی در اجرای عدالت است.
جین هارمن، نماینده کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: سیا چطور می تواند ادعا کند که این نوارهای ویدئویی ربطی به تحقیقات کنگره ندارد؟
تام مالینوسکی، مدیر دیده بان حقوق بشر در واشنگتن نیز سال ۲۰۰۷ در گفتگو با روزنامه نیویورک تایمز گفت: میلیون‌ها سند در بایگانی سیا وجود دارد که اگر افشا شود هویت افسران این سازمان را آشکار خواهد کرد. تنها تفاوت این است که این نوارهای ویدئویی فعالیت جنایی آنها را به تصویر می کشند. آنها باید بدانند که اگر مردم این تصاویر را ببینند، این اقدامات را شکنجه قلمداد می‌کنند که جرم محسوب می شود.
بسیاری اقدام سیا در نابود کردن این نوارهای ویدئویی را تلاش این سازمان برای سرپوش گذاشتن بر قانون شکنی‌های سیا دانسته و بر اساس مصاحبه شبکه پی بی اس با مقامات سیا که در فیلم مستند « مسائل محرمانه، سیاست و شکنجه » پخش شد، شاید این سوءظن‌ها درست بوده است.
جین مایر از مجله نیویورکر می‌گوید: به من گفتند اگر این تصاویر ویدئویی منتشر شود، موجب واکنش شدید در سراسر جهان خواهد شد. بنابراین سیا دچار وحشت شد. آنها با دست خود این نوارهای ویدئویی را از بین بردند.
وحشت سیا پس از خشم عمومی از انتشار تصاویر زندان ابوغریب آغاز شد. به طور قطع، تصاویری که سیا نابود کرده بسیار بدتر از رسوایی بدرفتاری با زندانیان ابوغریب بوده است. به گفته مایکل ایسیکوف از نیوزویک، خوزه رودریگز، افسر بلندپایه عملیاتی سیا پیشنهاد از بین بردن نوارهای ویدئویی را مطرح کرده بود.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر