۱۳۹۴ اردیبهشت ۱۴, دوشنبه

۲۱۴ تن از زنان آزادشده از دست بوکوحرام باردار شده‌اند

زنان نیجریه‌ای که در روزهای اخیر از دست گروه تروریستی بوکوحرام آزاد شده‌اند از ازدواج اجباری و خشونت این گروه سخن می‌گویند. بر اساس آمار سازمان ملل ۲۱۴ تن از ۷۰۰ زن آزادشده، توسط مردان بوکوحرام باردار شده‌اند.
به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، باباتونده اُشوتیمین، مدیر صندوق جمعیت سازمان ملل (UNFPA) می‌گوید این زنان در شمال شرق نیجریه یا مجبور به بردگی برای مردان بوکوحرام شده‌اند و یا تن به ازدواج اجباری با آن‌ها داده‌اند.

به‌گفته مدیر صندوق جمعیت سازمان ملل این زنان پس از آزادی در حال حاضر در بیمارستان‌ها آزمایش ایدز می‌دهند.
زنان آزادشده، از رنج‌هایی که در طول اسارت خود برده‌اند سخن گفته‌اند: دو زن در روز دوشنبه تلاش خود برای فرار را تشریح کردند که در آن دست‌کم سه زن توسط یک مین زمینی کشته شدند. برخی دیگر به‌شکل تصادفی به زیر تانک‌ها رفتند. دختر ۱۹ ساله‌ای به نام لامی موسی نیز گفت ازدواج اجباری کرده بود و هنگامی که متوجه شده باردار شده است تصمیم به فرار گرفته است.
در دو روز اخیر ۲۷۵ زن و کودک به اردوگاه «یولا» منتقل شده‌اند. در این اردوگاه آن‌ها تحت آزمایش‌های پزشکی قرار گرفته‌اند. به آن‌ها کمک می‌شود تا به‌لحاظ روحی و روانی بار دیگر بتوانند به زندگی عادی بازگردند و آسیب‌های روانی شدید را پشت سر بگذارند.
بوکوحرام با خشونت برای ایجاد یک حکومت اسلامی در شمال نیجریه نبرد می‌کند. از سال ۲۰۰۹ تاکنون این گروه اسلامگرا به نیروهای پلیس، ارتش، کلیساها، دانش‌آموزان و دانشجویان حمله می‌کنند. در این مدت آن‌ها بیش از ۱۵ هزار نفر را کشته‌اند.
دولت نیجریه برای نبرد با بوکوحرام از کشورهای همسایه خود کامرون، نیجر و چاد کمک می‌گیرد.


هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر