۱۳۹۴ خرداد ۲۹, جمعه

مغز متفكر امپراطوري اقتصادي سپاه را بشناسيد

مسعود مهردادی، در کنار حضور در بنیاد تعاون سپاه، بانک انصار، شرکت مخابرات و شرکت ارتباطات سیار و همچنین حضور در ده‌ها شرکت و نهاد دیگر متعلق به سپاه پاسداران بی‌تردید یکی از اصلی ترین چهره‌های اقتصادی سپاه پاسداران محسوب می‌شود که تاکنون به خوبی موفق شده خود را از نگاه رسانه‌ها، حتی رسانه‌های دولتی در رژیم جمهوری اسلامی دور نگه دارد“همراه اول” و “ایرانسل” دو اپراتور اصلی تلفن همراه در رژیم جمهوری اسلامی محسوب می‌شوند. در این میان، “همراه اول” به عنوان یک شرکت به ظاهر خصوصی، با اقماری از شرکت‌های ریز و درشت متعلق به سپاه پاسداران احاطه شده است که تنها نام آن‌ها متفاوت به نظر می‌رسد و اغلب، اسامی شرکت‌ها و افراد مشخصی در آن‌ها تکرار می‌شود. مسعود مهردادی، محمدرضا مدرس خیابانی، علی حاجی باقری و مظفر پوررنجبر از جمله این افراد به شمار می‌روند.

پاسدار مسعود مهردادی، به کد ملی ۰۰۴۸۷۰۰۴۲۸ متولد سال ۱۳۳۷ در تهران، هرچند در حال حاضر از جمله پرنفوذ‌ترین افراد در بخش موبایل، مخابرات و حتی سیستم بانکی رژیم آخوندی محسوب می‌شود اما تاکنون اطلاعات اندکی درباره وی منتشر شده است. این پاسدار پرده نشین، حتی زمانی که بر ریاست بزرگ‌ترین شرکت‌های موبایل و مخابرات رژیم جمهوری اسلامی نیز تکیه زد تن به مصاحبه نداد جز در مواردی که ناگزیر برای ارائه آمار عملکرد این شرکت‌ها در میان خبرنگاران حاضر شد.وی مدرک کار‌شناسی ارشد خود را از دانشگاه امام حسین تهران، دانشگاه مخصوص کادرهای سپاه پاسداران، دریافت کرد و در حال حاضر، گفته می‌شود که دانشجوی دوره دکترای مدیریت سیستم‌ها در همین دانشگاه است.
درباره سابقه وی در سپاه پاسداران اطلاعات چندانی منتشر نشده؛ تنها در جمع آوری آثار و خاطرات برخی از سپاهیانی که در جنگ با عراق کشته شدند، از وی تقدیر شده است. از جمله، در گردآوری خاطرات و یادداشت‌های پاسدار جنایتکار حسن باقری.
از پاسدار مسعود مهردادی نیز در کنار افراد شناخته شده‌ای از سپاه پاسداران همچون یحیی رحیم صفوی، محمدباقر قالیباف، عزیز جعفری، قاسم سلیمانی، حسن پلارک و علی اکبر خوش لهجه قدردانی شده است.گفته می‌شود که  مهردادی پیش‌تر مدتی مسئولیت لجستیک سپاه پاسداران را بر عهده داشته است.
با این حال، وی نیز به جمع یاران خود در حلقه بنیاد تعاون سپاه پاسداران پیوسته است.خبرگزاری “فارس”، متعلق به سپاه پاسداران، روز ۲۹ تیرماه سال ۱۳۸۷ گزارش داد که پاسدار مهردادی با تصویب هیات امنای بنیاد تعاون سپاه پاسداران به مدت دو سال به عنوان یکی از اعضای اصلی هیات مدیره این بنیاد منصوب شده است.
سرانجام عضویت مهردادی در هیت مدیره این بنیاد متمول سپاه پاسداران روز ۶ شهریورماه سال ۱۳۸۷ در روزنامه رسمی کشور به اعلام عمومی رسید. وی هم اکنون در این بنیاد، به عنوان “جانشین اقتصادی” فعالیت می‌کند.
مسعود مهردادی، این عضو هیئت مدیره بنیاد تعاون سپاه، تقریبا بر صندلی هیئت مدیره تمامی شرکت‌های ریز و درشت و مهم تحت تملک سپاه پاسداران، از بانک انصار گرفته تا شرکت مخابرات ایران تکیه زده است به گونه‌ای که از وی به عنوان “مغز متفکر امپراطوری اقتصادی سپاه” نام می‌برند.
میانه‌های تیرماه گذشته نیز نام پاسدار مهردادی در یکی از بحث برانگیز‌ترین قراردادهای تجاری سپاه پاسداران مطرح شد. خبر امضای تفاهم‌نامه میان شهرداری تهران و سپاه پاسداران، نخستین بار روز دوشنبه (۱۶ تیر-۷ جولای) در وب‌سایت “روزآنلاین” منتشر شد که بر اساس این قرارداد، پروژه‌های عمرانی تهران با “سقف ظرفیت ۲۰ هزار میلیارد تومان” به مدت “چهارسال” به سپاه پاسداران واگذار شده که «۱۰ هزار میلیارد تومان آن باید از سوی شهرداری تهران به صورت نقدی پرداخت شود.»در این قرارداد، “بانک انصار” متعلق به “بنیاد تعاون” سپاه به عنوان “بانک عامل” تعیین شده است.امضای محمدباقر قالیباف، “شهردار تهران” همراه با عیسی شریفی، “قائم مقام شهردار” و سید دادوش هاشمی، “معاون مالی و اقتصاد شهری”، از سوی شهرداری تهران و همچنین سرتیپ پاسدار جمال‌الدین آبرومند، “معاون فرمانده کل سپاه و رئیس هیات مدیره بنیاد تعاون سپاه” به همراه سید پرویز فتاح، “مدیرعامل” و مسعود مهردادی “جانشین اقتصادی بنیاد تعاون سپاه” در پای این تفاهنامه به چشم می‌خورد.
اما پای این پاسدار دزد وجنایتکار ۵۶ ساله چگونه به بخش مخابرات رژیم جمهوری اسلامی باز شد؟ اواخر شهریورماه سال ۱۳۸۸ بود که “کنسرسیوم اعتماد مبین” متشکل از سه شرکت “گسترش الکترونیک مبین ایران”، “شهریار مهستان” و همچنین “شرکت سرمایه‌گذاری توسعه اعتماد” (متعلق به ستاد اجرایی فرمان امام دجال) در سکوت خبری، ۵۱ درصد از سهام شرکت مخابرات ایران را به بهای ۷۸۰۰ میلیارد تومان خریداری کرد. به این ترتیب، پاسدار مهردادی آذرماه سال ۱۳۸۸ یعنی درست در زمانی که سپاه، بسیج و نیروهای لباس شخصی در اوج جنبش سبز بر سر و صورت مردم می‌کوبیدند، رسما به عنوان “نماینده شرکت شهریار مهستان” وارد هیات مدیره شرکت مخابرات شد.در میان اعضای هیات مدیره شرکت مخابرات ایران نام شرکت‌های “شهریار مهستان”، “توسعه اعتماد مبین”، “گسترش الکترونیک مبین ایران” و همچنین نمایندگانی از دولت و کارگزاری از سهام عدالت به چشم می‌خورد.پاسدار مهردادی ریاست هیات مدیره “شرکت سرمایه گذاری شهریار مهستان” را برعهده دارد. “شهریار مهستان” به شماره ثبت ۲۶۹۴۸۹ از جمله شرکت‌های بنیاد تعاون سپاه پاسداران و مالک ۸ درصد سهام شرکت مخابرات ایران است. درباره اهمیت و جایگاه این شرکت باید گفت که شهریار مهستان علاوه بر این، همچنین از جمله سهامداران بانک تجارت در بورس اوراق بهادار تهران نیز محسوب می‌شود.
با این حال، این عضو سپاه پاسداران تنها به حضور در هیات مدیره شرکت مخابرات ایران اکتفا نکرد و به عنوان قدم بعدی، یکی از پولساز‌ترین شرکت‌های کنونی در رژیم جمهوری اسلامی را به عنوان مقصد بعدی خود برگزید؛ «شرکت ارتباطات سیار».“شرکت ارتباطات سیار” که مردم از آن به عنوان ارائه دهنده سرویس “همراه اول” یاد می‌کنند، در کنار “ایرانسل” یکی از دو اپراتور اصلی تلفن همراه در رژیم جمهوری اسلامی است. آبان ماه سال ۱۳۸۹ یعنی یک سال بعد از حضور پاسدار مهردادی در شرکت مخابرات ایران بود که زمزمه‌هایی مبنی بر کوچ وی از هیات مدیره شرکت مخابرات ایران به هیات مدیره شرکت ارتباطات سیار ایران به عنوان جانشین مظفر پوررنجبر، رئیس پیشین هیئت مدیره این شرکت شنیده شد.همراه اول و ایرانسل دو اپراتور اصلی تلفن همراه در رژیم جمهوری اسلامی است . وحید صدوقی که از سال ۱۳۸۵ مدیرعاملی شرکت ارتباطات سیار را برعهده داشت، خیلی زود دریافت که این پاسدار تازه از راه رسیده، به زودی به مرد اصلی شرکت ارتباطات سیار تبدیل خواهد شد و از این رو، روابط گرمی را با وی فراهم کرد. درباره نفوذ پاسدار مهردادی در هیات مدیره همراه اول گفته می‌شود که وی مرد اصلی پشت صحنه این شرکت متمول است به گونه‌ای که مدیرعاملی چندین و چند ساله  وحید صدوقی در این شرکت، در حقیقت، با “حمایت مستقیم” و “چراغ سبز” پاسدار مهردادی صورت پذیرفته است.
مسعود مهردادی اما در ظاهر، به عنوان نماینده “شرکت شهریار مهستان” در هیات مدیره شرکت ارتباطات سیار ایران حضور دارد. با این حال، در هزار توی شرکت‌هایی که وی در آن‌ها حضور دارد، اگرچه پاسدار مهردادی رییس هیات مدیره شرکت شهریار مهستان است اما خود، به نمایندگی از شرکت دیگری به اسم “گنجینه اعتماد پارس” در این شرکت حضور یافته است.“گنجینه اعتماد پارس” نیز پیش‌تر با نام “شرکت توسعه اقتصادی سبا” فعالیت می‌کرد که از زمستان سال ۱۳۹۱ نام خود را به این عنوان جدید تغییر داد.
با این حال، این پایان کار نیست؛ پاسدار مهردادی که رییس هیات مدیره “گنجینه اعتماد پارس” است، باز هم به نمایندگی از شرکت دیگری به نام “مهر گستر یمین پارس” (سهامی خاص) در این شرکت حضور پیدا یافته است.

باری! شرکت ارتباطات سیار پولساز‌ترین شرکت زیرمجموعه مخابرات ایران و همچنین از جمله سهامداران بانک تجارت در بورس اوراق بهادار تهران است. پاسدار مهردادی اسفندماه سال ۱۳۹۱ درآمد سالانه شرکت ارتباطات سیار را “۸ هزار میلیارد تومان” اعلام کرد و گفت که این درآمد هنگفت «از محل فروش کارت شارژ، سیم کارت و دیتا به بیش از ۳۷ میلیون مشترک فعال این شرکت به دست آمده است.»مهرماه سال ۱۳۹۳ نیز خبرگزاری “آنا” با انتشار گزارشی ضمن استناد به صورت مالی شرکت ارتباطات سیار، درآمد این شرکت از محل ارائه خدمات تلفن همراه به مشترکین خود در سال ۱۳۹۲ را رقمی بالغ بر ۷۲ هزار و ۹۲۳ میلیارد و ۶۳۳ میلیون ریال یعنی معادل با ۷. ۲ هزار میلیارد تومان برآورد کرد.مدیران همراه اول همچنین از جذب بیش از هشت و نیم مشترک جدید در سال ۱۳۹۲ خبر داده و مدعی شده‌اند که تعداد مشترکین ثبت شده اپراتور همراه اول در سال ۱۳۹۲ در مجموع به بیش از ۶۴ میلیون نفر رسیده است.در جریان انتخابات اعضای هیات مدیره “شرکت ارتباطات سیار” طی سال‌های اخیر، وی همواره به عنوان رئیس هیات مدیره این شرکت انتخاب شده و وحید صدوقی نیز به عنوان مدیرعامل آن ابقا شده است که آخرین انتخابات آن مربوط به مردادماه گذشته میباشد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر