۱۳۹۴ تیر ۸, دوشنبه

طالبان: با ایران مشکلی نداریم! حقوق اسلامی زنان را می دهیم!

سایت انتخاب،سخنگوی طالبان: با ایرانی ها مشکلی نداریم، برای ایجاد رابطه با آناها در تلاشیم/ نامه ای سرگشاده برای داعش فرستادیم، امیدواریم برای ما مشکل ایجاد نکنند!
موضع ما درباره زن کاملا مشخص است. ما حقوق زنان را خواستاریم و حقوقشان را به آنها می‌دهیم. زنان افغان مسلمان هستند و ما در سایه اسلام با آنها تعامل و از حقوقی که اسلام به آنها داده است دفاع خواهیم کرد
ملا ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در گفتگو با به نوشته روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، درباره درخواست مجلس و شورای علمای افغانستان مبنی بر توقف عملیات جنگی در ماه رمضان گفت:‌ آنچه ما واردش می‌شویم، فقط جنگ نیست، بلکه یک دستور الهی و جهادی مقدس است و از آنجا که ما بندگان خدا هستیم نمی‌توانیم درباره آغاز یا توقف جهاد تصمیم گیری کنیم.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب ؛ ذبیح الله مجاهد افزود: ما در راه خدا مجاهدت می‌کنیم خواه در ماه رمضان خواه در ماه های دیگر. شما می‌دانید که آمریکایی ها کشور ما را اشغال کرده اند و زمین و آسمان افغانستان تحت قیمومیت آمریکا قرار دارد. امروز به مقدسات ما توهین می‌شود. ما به عنوان مسلمان، مکلف هستیم در راه خدا بر ضد این منکرات مجاهدت کنیم. ما به آزاد کردن خاک و تثبیت شرع مکلف هستیم.
آنچه شورای صلح و شورای علما نامیده می‌شود، در برابر جنایت های آمریکایی ها، شیوع فساد و اقداماتی که مغایر اسلام است، سکوت می‌کنند و فقط خواستار توقف عملیات ما هستند. ما وارد جنگ متعارف بین ارتش ها نشده ایم، بلکه وارد یک جنگ چریکی شده ایم که راهبردی واحد دارد و رهبر طالبان آن را مشخص و به صورت کلی بر آن نظارت دارد. رهبران مناطق مختلف طرح های راهبردی ویژه مناطق خود را اجرا می‌کنند و آنها را در قالب اقدامات تاکتیکی نشان می‌دهند.
او افزود: به این ترتیب باید گفت، اقدام نظامی، منوط به یک نفر نیست بلکه یک ساختار چند شاخه است که همه افغانستان را پوشش می‌دهد. می‌خواهم در اینجا یادآوری کنم، ما عملیات خود را با دقت و درایت انجام می‌دهیم و از جان، دارایی و آبروی مردم حفاظت می کنیم. توجه خود را به آنها در ماه رمضان بیشتر خواهیم کرد و به شهروندان اطمینان می‌دهیم که ان شاءالله در عملیات ما متضرر نخواهند شد. ما تا حد امکان سعی می‌کنیم به بی گناهان آسیب نزنیم.
وی درباره نتایج دیدارهای غیر مستقیم با شخصیت های افغانی نزدیک به دولت در قطر، نروژ و دوبی گفت: هدف از دیدارها این بود که به همه طیف ها در جامعه افغانستان به پیروزی های طالبان و تلاش های آن برای احیای نظام اسلامی، اطمینان دهیم. همچنین می‌خواهیم آثار و نتایج تبلیغاتی را از بین ببریم که طی چهارده سال گذشته بر ضد ما صورت گرفته است. ما برای جلب اعتماد مردم و توجه آنها به مسئولیت های دینی و ملی، تلاش می‌کنیم و ضررها و خطرهای ادامه اشغال افغانستان را به آنها می‌فهمانیم.
ذبیح الله مجاهد در پاسخ به این سوال که آیا طالبان برای حضور در روند سیاسی به رهبری اشرف غنی آماده است یا خیر گفت:‌ نه. شما می‌دانید که دولت اشرف غنی، یک دولت دست نشانده آمریکاست که با زور به مردم افغانستان تحمیل شده است.
او ادامه داد: ما نمی‌خواهیم با این دولت غیراسلامی و غیر افغانی مشارکت داشته باشیم. مشکل اصلی کشور ما، اشغالگری است. تا زمانی که اشغالگری بیگانه وجود داشته باشد ما به ادامه ایستادگی در برابر آن مجبور خواهیم بود. کشور ما اسلامی است و میلیون ها نفر جان خود را برای تثبیت شریعت فدا کردند. نمی‌توانیم به اشغالگری در افغانستان، حتی برای یک روز، راضی شویم یا بپذیریم که نظامی غیر از نظام اسلام در این کشور باشد.
سخنگوی طالبان در پاسخ به این سوال که آیا با نقش عربستان در موفقیت مذاکرات به منظور احیای امنیت در افغانستان موافق است یا خیر گفت:‌ همانگونه که گفتم، مشکل اصلی کشور ما اشغالگری آمریکاست. ما از هرکس که بتواند در پایان اشغالگری و تثبیت شریعت کمک کند، تمجید و استقبال می‌کنیم. بدون شک عربستان جایگاه بالایی در کشورهای اسلامی دارد و برای ایجاد امنیت و صلح در کشور ما صلاحیت دارد. اگر در آزادی افغانستان به مردم این کشور کمک کرده بود، از نقش آن در ایجاد امنیت و ثبات افغانستان نیز استقبال می‌شد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا ملا عمر، هنوز زنده است یا خیر گفت: بله ملا عمر هنوز زنده است و به فعالیت های جهادی می پردازد. ملا محمد عمر، در راس هرم رهبری سیاسی، نظامی و اداری قرار دارد. او به بهترین شکل فعالیت هایش را ادامه می‌دهد. ما عادت کرده ایم از دشمن شایعه بشنویم؛ دشمنی که با این شایعات می خواهد شکست ماجراجویی های خود را در افغانستان، جبران کند.
ذبیح الله مجاهد در پاسخ به این سوال که آیا طالبان قصد دارد بار دیگر قدرت را در دست بگیرد و امکاناتش برای اداره کشور چیست، گفت:‌ حکومت، هدف نیست بلکه وسیله ای برای تحکیم و تثبیت شریعت است؛ شریعتی که به عدالت، برابری، و تامین نیازهای ساکنان توجه دارد. امکاناتی که داریم باعث شد آمریکا و ناتو را شکست دهیم و هیچ کس تصور این را هم نمی‌کرد. کسانی که طرح شکست آمریکا و ناتو را ریختند همان ها طرح بازسازی کشور و اجرای شریعت را خواهند ریخت.
وی درباره اینکه چگونه از عملیات نظامی طالبان حمایت مالی می‌شود، گفت:‌ اول باید بگویم که ما از تایید الهی برخورداریم و صفوف جهادی خود را با کمک های مردمی حمایت و بر انجام دادن کارها با هزینه کم تاکید می‌کنیم. تا کنون با هیچ مشکل بزرگی مواجه نشده ایم. علاوه بر این مقادیر زیادی سلاح از دشمن به غنیمت گرفته ایم که این سلاح ها نقش بزرگی در حمایت مالی از صفوف جهادی ما دارند.
ذبیح الله مجاهد درباره تماس هایی که اخیرا بین طالبان و ایران صورت گرفته است، گفت: ایران کشور همسایه ماست و برای ایجاد روابط خوب با این کشور تلاش می‌کنیم. ما می‌خواهیم توجه کشورهای همسایه و کشورهای منطقه را به این مسئله جلب کنیم که با آنها مشکلی نداریم و آنها نباید برای افغانستان و مردم این کشور، جز خیر و خوبی چیز دیگری بخواهند و باید با افغان ها به عنوان مردمی دوست و برادر تعامل کنند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا معتقدید محبوبیت شما به سبب حمله به مواضع غیرنظامیان، کم شده است یا خیر گفت: کاملا مشخص است که محبوبیت طالبان، رو به افزایش است. طالبان، نماد امید به آزادی کشور از دست اشغالگران است. این گروه موفقیت های چشم گیری در مبارزه با ارتش اشغالگران به دست آورده است و این مسئله جز با همکاری کامل با مردم مجاهد افغانستان ممکن نبود. مردم افغانستان شایعاتی، که ممکن است ببینید برخی در خارج، به سبب نبودن رسانه آزاد در افغانستان، آنها را رواج می‌دهند، باور نمی‌کنند؛ زیرا واقعیت بر آنها پوشیده نیست. به خصوص درباره آنچه به وحشیگیری های اشغالگران و تجاوزهای همیشگی آنها به غیرنظامیان مربوط می‌شود.
وی درباره اینکه آیا نگرانی هایی درباره نفوذ داعش به افغانستان وجود دارد یا خیر گفت: افغان ها برای دفاع از افغانستان کافی هستند. ما ایده تثبیت نظام اسلامی را در سر داریم و چندین دهه است برای تحقق این هدف تلاش می‌کنیم و نیازی به وجود داعش نیست. چند روز پیش، نامه ای سرگشاده برای آنها فرستادیم که امیدواریم واقعیت های موجود در آن را درک کرده باشند و برای مجاهدان در افغانستان در این مرحله حساس، مشکل ایجاد نکنند.
سخنگوی طالبان، درباره برنامه های نشست آتی بین نمایندگان این جنبش و نمایندگان دولت در نروژ گفت: نمایندگان ما در کنفرانسی شرکت می‌کنند که هرساله برای بررسی بحران های برخی کشورها از جمله افغانستان در اوسلو برگزار می‌شود. ماموریت هیئت شرکت کننده ما این است که طرف های بین المللی را از واقعیت آنچه در افغانستان رخ می‌دهد، مطلع کنیم و طرح «امارت اسلامی» را برای آنها توضیح دهیم که هدفش ایجاد صلح و تحکیم نظام اسلامی و از بین بردن نگرانی هاست و به عنوان یک طرف مسئول موضع خود را درباره مسائل و مشکلات توضیح می‌دهیم.
وی درباره موضع طالبان در خصوص زن گفت: موضع ما درباره زن کاملا مشخص است. ما حقوق زنان را خواستاریم و حقوقشان را به آنها می‌دهیم. زنان افغان مسلمان هستند و ما در سایه اسلام با آنها تعامل و از حقوقی که اسلام به آنها داده است دفاع خواهیم کرد


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر