۱۳۹۴ تیر ۲۵, پنجشنبه

سردارانِ تحریم

اعلام توافق جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ بر سر «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) و پایان یافتن مذاکرات هسته‌ای که به رفع بخشی از تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی خواهد انجامید برای بسیاری موجی از شادی به همراه داشت.گروهی از مردم پس از اعلام این توافق در تهران به خیابان‌ها آمدند و به امید اینکه فردای پس از تحریم روزهای بهتری برای آنها رقم زند، به شادی پرداختند. به یقین رفع برخی از این تحریم‌ها مانند «تحریم خرید قطعات یدکی هواپیما» و یا تحریم‌های داد و ستد مالی که حتی بر روی واردات دارو به ایران هم تاثیر گذاشته بود می‌تواند به صورت مستقیم بر زندگی شهروندان ایران تاثیر مثبتی داشته باشد. اما این توافق حاشیه‌هایی نیز دارد که نباید از نظر دور داشت. یک از این حاشیه‌ها رفع تحریم از شخصیت‌های نظامی و سپاهی جمهوری اسلامی است. بیشتر آنان در برنامه‌های موشکی حضور داشته و بخشی دیگر نیز به دلیل قرار گرفتن در مسیر پرونده اتمی جمهوری اسلامی مشمول این تحریم‌ها شده بودند.
در اینجا نگاهی خواهیم داشت به لیست افراد و نهادهایی که بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک «برجام»* از لیست تحریم‌ها خارج خواهند شد. نکته‌ اساسی آنجاست که بیشتر آنها «تحریم‌ها را نعمت» می‌دانستند و معلوم نیست بدون این نعمت چه ابزاری برای «دشمن‌سازی و دشمن‌ستیزی» وهم چنین چنگ انداختن بر منابع اقتصادی کشور خواهند داشت.

۱) حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه
او چندی پیش تحریم‌های اقتصادی را یک «جنگ جهانی» خوانده بود. سلامی در یک برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به درخواست جامعه جهانی برای بازدید از مراکز نظامی به منظور بررسی امکان فعالیت‌های مخفیانه نظامی- هسته‌ای گفته بود: «من مطمئنم که مردان عرصه دیپلماتیک ما دارای غیرت،‌ شجاعت و ایمان هستند و اگر دشمن در این خصوص صحبت کند سیلی محکمی بر این ادعای آنان خواهند زد. اگر طرف مقابل دراین خصوص حرف بزند باید با سرب داغ جوابش را داد».
۲)علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه
او تحریم‌های نفتی علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را «رسوایی آمریکا و شرکایش» دانسته بود.
فدوی هم‌چنین در مورد توان نظامی ایالات متحده و توانایی مقابله با آن گفته بود: «آمریکا از توانمندی نظامی بسیار بالایی برخوردار است و در برخی موارد قدرت و امکاناتش با هیچ کشوری قابل مقایسه نیست اما نمی تواند با کشوری هم‌چون ایران در بیفتد زیرا دست خدا و عنایت الهی با ملت اسلامی ایران است».
او در یک سخنرانی با اشاره به اینکه «اسلام دست ما را بسته است» در مورد مقابله با «استکبار» گفته بود: «مخاطراتی که بین ما و جبهه استکباری دشمن، طی سال‌های اخیر به اوج خود رسید، اگر اسلام دست ما را نمی‌بست و به ما اجازه می‌داد، سلسله اقداماتی می شد که حتی فکر و جرأت تحریم نفتی را هم از تخیل دشمن محو می کرد ولی معلوم نیست که این نجابت و خویشتن‌داری ما همیشگی باشد و به فکر مقابله از راه‌های مشروع نباشیم».
۳)پرویز فتاح، رئیس سابق بنیاد تعاون سپاه ( رئیس فعلی کمیته امداد امام خمینی)

او در یک برنامه تلویزیونی مانند «ولی‌فقیه» گفته بود که تحریم برای ما «برکت» است و اضافه کرده بود: «پس از هر تحریمی، به ما تلنگری زده شد و به پیشرفت‌های فراوانی از این طریق دست یافتیم».
فتاح در ادامه این گفتگو بدون اینکه بخواهد به آمارهای رسمی خود نظام اشاره کرده باشد، گفته بود: «امروز کدام مورد را دشمن مشخصا تحریم کرده است و آیا ما بر اثر نداشتن آن دچار بحران اجتماعی شده‌ایم؟ امروز حدود ۶ سال است در تحریم هستیم، آیا واقعاً این تحریم‌ها زندگی روزانه را دچار مشکل مالی کرده است؟ بحث تورم و برخی مشکلات قبل از این تحریم‌ها هم بوده است».
۴)مهدی فرحی، معاون آماد و امور تحقیقاتی و صنعتی وزارت دفاع

او که از جمله فرماندهان نظامی «بی سر و صدا» محسوب می‌شود اما در بزرگترین پروژه‌های موشکی ایران نقش مهمی داشته است.
فرحی در دوره‌ وزارت احمد وحیدی، رییس سازمان هوافضای وزارت دفاع بود.
در این دوره او مدعی بود که جمهوری اسلامی در «حوزه موشک‌های ضد زره،‌ پدافند، بالستیک، کروز و ماهواره‌بر» در دنیا «رتبه یک رقمی» دارد.
۵)سید علی حسینی تاش، معاون راهبردی شورای عالی امنیت ملی و عضو هیئت علمی
دانشگاه امام حسین
او در دوره‌‌ای ریاست دانشکده افسرى و تربیت پاسداری امام حسین را نیز برعهده داشت.
حسینی تاش در دوره‌‌ای که علی لاریجانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت مسئولیت مذاکرات هسته‌ای با اتحادیه اروپا را برعهده داشت، جزو تیم مذاکره‌کننده بود.
او چندی پیش با حکم علی شمخانی به معاونت راهبردی شورای عالی امنیت ملی منصوب شد و در این مقام گفته بود: «ایران همکاری خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ادامه می‌دهد، اما به شرط اینکه اقدامات نادرستی که صورت گرفته اصلاح شود. جمهوری اسلامی ایران حتی آماده است در شرایط درست پروتکل الحاقی را نیز به تصویب برساند».
۶) ابراهیم محمودزاده، مدیرعامل سابق صنایع الکترونیک (صا) ایران
او با اشاره به خودکفایی جمهوری اسلامی در تجهیزات ماهواره‌ای گفته بود: «هنگامی که ماهواره‌ای به فضا پرتاب می‌شود همگی باید سجده شکر بجا بیاوریم».
محمودزاده در زمان مدیریت خود «دعای خیر رهبر» را بزرگترین هدیه رهبر جمهوری اسلامی به کارکنان سازمان تحت مدیریت‌اش دانسته بود.
صا ایران یکی از مهم‌ترین بخش‌های تولید کننده رادار و بی‌سیم برای بخش نظامی است. محمودزاده حوزه مسئولیت این سازمان را «تامین نیازهای راداری، جنگال، تجهیزات سلاح، الکترواپتیک، لیزر، کامپیوتر، مخابرات، قطعات نیمه هادی و الکترونیک پیشرفته، سامانه های فضایی مانند ماهواره و ایستگاه‌های دریافت و نیز سیستم ها و ایجاد بسترهای امن برای ارتباطات در نیروهای مسلح» عنوان کرده بود.
۷) سردار جواد درویش‌وند، معاون وزیر و رئیس بازرسی وزارت دفاع
سرداری که در انتخابات مجلس نهم شرکت کرد اما امکان ورود به این مجلس را نیافت.
او که در سال ۸۴ به عنوان معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (رییس بازرسی) انتخاب شده بود تا پایان دوران وزارت نجار در این مقام ماند. در دولت دهم و وزارت احمد وحیدی نیز به عنوان معاون وزارت دفاع باقی ماند تا در آستانه انتخابات مجلس نهم از سمت خود استعفا دهد و در رقابت‌های انتخاباتی شرکت کند.
عضویت در هیات مدیره سازمان اتکای کشور و عضویت در هیات مدیره بنیاد تعاون، از آخرین سمت‌های درویش‌وند بوده است.
۸)مصطفی محمدنجار، وزیر اسبق دفاع
نجار که در مقام وزیر دفاع و بعدها وزیر کشور در دولت‌های نهم و دهم مشغول به کار بود در لیست تحریم ناقضان حقوق‌بشر اتحادیه اروپا قرار داشت.
او در مورد تحریم‌های اقتصادی علیه برنامه اتمی جمهوری اسلامی گفته بود: «دشمن با اعمال تحریم قصد در ایجاد تفرقه بین ملت ایران دارد، اما ملت ایران از دل این تحریم فرصت های زیادی را به دست آورده است».
نجار که در مقام وزیر کشور مسئولیت برگزاری انتخابات مجلس نهم (اسفند ۹۱) را برعهده داشت بدون آنکه آمار دقیقی از شرکت‌کنندگان در انتخابات آن دوره را بیان کند، گفته بود: «دشمن با طراحی های گسترده مثل تحریم‌ها و تحریم خرید نفت و مانند آن می خواست مانع مشارکت مردم شود اما عصای موسی که در قالب رأی مردم پدیدار شد، تمام سحر و جادوهای این فرعونیان را باطل کرد».
۹)محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج
نقدی نیز در لیست تحریم ناقضان حقوق بشر قرار داشت و در مورد تحریم‌ها سخنرانی‌های متعددی داشته است.
در یکی از سخنرانی‌ها نقدی گفته بود: «پس از سالیان متمادی تحریم در ایران، زندگی و پیشرفت و رفاه اجتماعی روال طبیعی خود را دارد و وقتی   کسی که تحت تاثیر تبلیغات رسانه های شرق و غرب درباره کشور ایران است از خارج به ایران می‌آید، از وضعیت و شرایط ملت ایران تعجب می‌کند».
نقدی «عقب نشینی در مقابل زیاده خواهی‌های دشمن را نافرمانی از خدا» دانسته بود و در جایی دیگر گفته بود: «امروز بخش اعظم جریان نفت و گاز زیر پای سربازان امام خامنه‌ای است و این طور نیست که بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم که کسانی تحریم می‌کنند یا نه، به جهنم که موافقت نمی‌کنند و به جهنم که تحریم می‌کنند».
۱۰)علی اشرف نوری، مسئول سابق اداره سیاسی سپاه
او تحریم را «فرصت طلایی» می‌دانست و در این مورد گفته بود: «غربی‌ها در طول ۳۳ سال انقلاب اسلامی همواره ایران را تحریم کرده‌اند و جمهوری اسلامی ایران هم این تحریم‌ها را به یک فرصت طلایی تبدیل کرده است».
اما مشخص نیست که این فرصت طلایی چه بود که در جایی دیگر آنها را «فلج‌ کننده» خطاب کرد: «تنها امید دشمنان به تحریم‌های فلج کننده، از بین بردن آستانه تحمل مردم و وادار کردن آنها به اردو کشی خیابانی همانند فتنه ۸۸ است».
۱۱)محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه
او که اعتقاد دارد «اقتدار امروز ما دشمن را نابود می کند» علت «هراس غرب از جمهوری اسلامی» را تبدیل ایران به «الگویی برای کشورهای دیگر» دانسته است.
پاکپور  هم‌چنین گفته است: «پیشرفت‌های علمی ایران سبب شده است کشورهای منطقه از خواب غفلت بیدار شوند و این خطری است که منافع غرب را به خطر می‌اندازد».
او این پیشرفت‌ها را به دلیل «اتحاد و انسجام فرزندان مومن انقلابی در سایه رهبری ولایت فقیه» می‌داند و گفته است: «دشمنان در مقاطع مختلف، طرح‌های مختل‌کننده را با هدف از هم‌ پاشیدن شیرازه انقلاب به اجرا گذاشتند، اما همه این توطئه‌ها با رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری خنثی شد».
پاکپور البته از هر فرصتی برای رساندن پیام به «دشمنان» استفاده می‌کند. در یک مورد در حاشیه یک رزمایش سپاه گفته بود: «پیام ما به دوستان صلح و امنیت و به کسانی که فکر تهدید علیه جمهوری اسلامی ایران را دارند این است که بدانند اقتدار ما آنها را نابود می‌کند».
۱۲)رستم قاسمی، فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیاء
او که زمانی به عنوان وزیر نفت مشغول به کار بود در مورد تحریم‌های نفتی علیه برنامه اتمی جمهوری اسلامی گفته بود: «تحریم‌های دشمنان که با هدف ضربه زدن به صنعت نفت بوده تاثیری نداشته و در شرایط تحریم فعالیت‌های مطلوبی در بخش نفتی کشور انجام شده است».
قاسمی در جایی دیگر با اشاره به اینکه «با استفاده صحیح اقتصادی از منابع ما دیگر از تحریم هراسی نداریم» اضافه کرده بود: «ما با الگوی اقتصادی مردم محور،اصلاح ساختار و مدیریت جهادی می‌توانیم بر تحریم دشمنان غلبه کنیم»
او سال‌ها بعد در مورد شیوه مدیریت‌اش در وزارت نفت گفته بود: «پمپ‌های ال پی جی فقط از یک شرکت آسیایی جنوب شرقی می‌آمد و ما پول را به صورت چمدانی به سازندگان می‌دادیم و آنها هم از ابتدا صددرصد پول را تحویل می‌گرفتند».
۱۳)حجت الاسلام علی سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه
او که «دشمن امروز» نظام را «از یزید و فرعون و نمرود بدتر و خلاصه شده در شیطان بزرگ» می‌داند بر این باور است که «دشمن با تمرکز بر فشار و تحریم در حال ایجاد فتنه جدیدی است. فتنه آینده فتنه‌ای ترکیبی است که مقابله با آن هوشیاری مردم را می طلبد».
سعیدی «توطئه دشمن» را «ترکیبی و بر اساس سه عنصر تحریم، مذاکره و تهدید» می‌داند که در مقابل آن «رهبری الهی، شریعت و آئین الهی و استقامت مردم به پای رهبری» قرار دارد.
او در جایی دیگر گفته بود: « ایستادگی ملت ایران باعث تهدید و تحریم و فشارهای دشمنان شده تا اراده‌های این ملت را بشکنند، اما ملت ایران ثابت کرده که استکبار باید این آرزو را به گور ببرد».
۱۴) ابوالقاسم مظفری شمس٬ فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیاء
او که «الهی بودن انقلاب و ولایت‌پذیری نیروهای انقلابی را رمز شکست‌ناپذیری و عامل تداوم انقلاب اسلامی ایران» می‌داند، قرارگاهی را مدیریت می‌کرد که در سال ۹۱ نزدیک به ۸ درصد کل بودجه عمرانی کشور (معادل حدودی ۳ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان) را در اختیار داشت.
شمس در اولین روزهای انتصاب خود به عنوان فرمانده این قرارگاه گفته بود: «قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء بنا ندارد که به پروژه‌های کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان وارد شود».
۱۵)علی شمشیری٬ جانشین سابق وزارت دفاع
او که سابقه ریاست بر سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع را نیز دارد بر این باور است که « امروز جمهوری اسلامی از نظر دفاعی به معنای واقعی کلمه در وضعیت ممتازی قرار دارد».
«قدرت نرم» در ادبیات نظام جمهوری اسلامی به مولفه‌های فرهنگی باز می‌گردد و شمشیری این «قدرت» را این‌چنین تعریف کرده است:
«تبدیل جمهوری اسلامی به یکی از قدرتهای برتر دنیا و ذلیل شدن دشمنان و ابرقدرتها در برابر آن نه به واسطه امکانات نظامی بلکه به خاطر تربیت نیروهایی است که با اتکال به قدرت ایمان در مقابل دنیا ایستادند و این همان چیزی است که امروز از آن به نام قدرت نرم یاد میکنیم».
۱۶) محمد حجازی، معاون سابق ستاد کل نیروهای مسلح
سرداری که «هجمه‌های دشمن علیه سپاه را چیزی شبیه طنز دانست و این گونه فضاسازی‌های غرب علیه سپاه را ناشی از عصبانیت دشمن از این نهاد و نیز ناتوانی آنها در ضربه‌زدن به نظام جمهوری اسلامی» می‌دانست، گفته بود: «همان طور که رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال مبنی بر نابودی تل آویو و حیفا در صورت حماقت دشمن سخن به میان آورده بودند، اگر دشمن دست به حماقت بزند برای عملی کردن فرمایش رهبر انقلاب در کمترین زمان ممکن آماده‌ایم».
او پیرامون فعالیت‌های اقتصادی سپاه پاسداران گفته بود: «درباره نقش اقتصادی یا سیاسی سپاه، بزرگ‌نمایی می‏‌شود. اینها از عصبانیت دشمنان نشأت می‏‌گیرد. به هر حال قانون سپاه و مقرراتی که شورای امنیت ملی و فرمانده معظم کل قوا تصویب می‌‏کنند، مبنای اقدامات سپاه و همه آنها قابل بازخوانی و بررسی قانونی است.»
۱۷)مهرداد اخلاقی کتابچی، مدیرعامل سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع
او که زمانی رییس گروه صنعتی شهید باقری بود در بزرگترین برنامه‌های موشکی جمهوری اسلامی نقشی مهم ایفا می‌کند. اخلاقی در دوران وزارت حسین دهقان به سمت مدیر عامل سازمان صنایع هوافضا منصوب شده است. طرح او با عنوان «موشک زمین به زمین زلزال ۲» به عنوان طرح برتر وزارت علوم انتخاب شده بود.
او هم‌چنین فرمانده گروه صنایع موشکی باکری بود که در دوران فرماندهی او برنامه‌های پیشرفت موشکی بخصوص «موشک سجیل» سرعت کرد تا به برد ۲۵۰۰ کیلومتر برسد.
۱۸) محمد مهدی‌نژاد نوری٬ رئیس سابق دانشگاه مالک اشتر
او در دوره‌ای معاون پژوهشی وزیر علوم بود گفته بود: «برای غیرت ایران باید بها پرداخت کرد و فشارهای اقتصادی که امروز نظام سلطه بر کشور ما تحمیل کرده است، گوشه‌ای از اقدامات دشمن در راستای ضربه زدن به این نظام و انقلاب است که هرگز محقق نمی‌شود». مهدی‌نژاد از آن دسته افرادی بود که باور داشت «تحریم‌ها برای ایران نعمت هستند».
او با روی کار آمدن توفیقی به عنوان سرپرست وزارت علوم در دولت یازدهم از سمت خود برکنار شد. مهدی‌نژاد در واکنش به این برکناری گفته بود: «این اقدام به معنای اعتدال و شایسته‌سالاری نیست و معنای حزب‌گرایی دارد».
۱۹) مرتضی رضایی، قائم مقام پیشین سپاه
او که پس از استعفای ابوشریف به حکم ابوالحسن بنی‌صدر به عنوان فرمانده سپاه منصوب شد، تا زمان تایید این حکم از سوی آیت‌الله خمینی از قبول مسئولیت سر باز زد. مرتضی رضایی تنها ۱ سال فرمانده سپاه ماند و بعد از او محسن رضایی این سمت را عهده‌دار شد. او سال‌ها بعد به دلیل  سابقه فعالیت‌های «فرماندهی و اطلاعاتی» به عنوان جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران منصوب شد.
او در مصاحبه‌ای گفته بود: «سپاه باید یک پشتوانه‌ فکری و یک پشتوانه‌ ایدئولوژیک پیدا کند و کمتر در مسائل داخلی و مسائل جزئی شرکت بکند تا انشاءالله، سپاه پس از این که به خودسازی رسید بتواند در سطح جهانی مطرح شود».
با اینکه نام او کمتر در رسانه‌های داخل ایران دیده می‌شود اما او را به «چاپ دینار تقلبی در عراق و دست داشتن در قاچاق مواد مخدر به کشورها اروپای شرقی» می‌شناسند.
۲۰)مرتضی صفاری، فرمانده سابق نیروی دریایی سپاه
فرماندهی که توان نظامی ایالات متحده آمریکا را «قدرتی پوشالی» می‌دانست، زمانی مسئولیت آموزش نظامی نیروهای اسلامی در افغانستان را (در زمان اشغال اتحاد جماهیر شوروی) بر عهده داشت. صفاری که زمانی فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین بود در آن مدت تحولی در شیوه پذیرش دانشجو انجام داد به نحوی که به گفته خود او «۹۰ درصد از ورودی‌ دانشگاه را بسیجیان فعال» تشکیل دادند.
او نیز از جمله فرماندهانی است که باور دارد « تحریم‌ها نشان ضعف آمریکا در برابر ایران است».
۲۱)یحیی رحیم صفوی، فرمانده سابق کل سپاه
فرماندهی که بعد از سال‌ها جای خود را به عزیز جعفری داد و پس از آن به عنوان مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی مشغول به کار است. صفوی «دشمنان» را در دستیابی به اهدافشان از تحریم‌های اقتصادی شکست خورده می‌داند و آن را «جنگ اقتصادی» می‌نامد. او در مورد مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی و ۱+۵ گفته بود: «دشمنان می‌خواهند با تحریم‌های اقتصادی شرایط را برای ملت ایران دشوار کنند اما با مدیریت عقلانی مسئولان کشور قطعا ملت ایران از این گردنه سخت و دشوار عبور خواهد کرد و در نهایت همانند دوران دفاع مقدس، ملت ایران در این جنگ اقتصادی پیروز خواهد شد»
رحیم صفوی مانند رهبر جمهوری اسلامی نیز «عاشق مبارزه با صهیونسیم» است و در این مورد گفته است: «۸۰ هزار موشک حزب ‌لله آماده شلیک علیه اسرائیل است».
۲۲( محمدرضا زاهدی، فرمانده پیشین نیروی زمینی سپاه
فرمانده کم حاشیه سپاه که «مقابله با جنگ نرم را جهاد اکبر» می‌داند و گفته است: «اعتقاد رزمندگان اسلام برای مقابله با استکبار ذره‌ای کمتر از گذشته نشده است».
او در گردهمایی «پیش‌کسوتان عرصه جهاد و شهادت» با اشاره به اینکه «در حال حاضر الگوی همه کشورهای آزاده هستیم» علت شکل‌گیری داعش (دولت اسلامی) را «ضربه زدن به انقلاب اسلامی» عنوان کرده است.
زاهدی سال‌ها قرارگاه ثار الله که مسئولیت حفظ امنیت شهر تهران را برعهده دارد، فرماندهی کرد. برخی از گزارش‌ها از نقش او در آموزش نیرو‌های حزب‌الله لبنان و ساماندهی نیروهای سپاه در سوریه حکایت دارد. به واسطه این گزارش‌ها محمدرضا (علی) زاهدی در لیست تحریم‌های حمایت از تروریسم، ایالات متحده آمریکا قرار دارد.
۲۳(محمد باقر ذوالقدر، معاون فعلی قوه قضائیه
معاون راهبردی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی «هدف دشمن از تحریم‌ها دور کردن نظام از مواضع اصولی‌اش» می‌داند. ذوالقدر که در دوره‌ای معاون امنیتی وزارت کشور (در دوره وزارت مصطفی پورمحمدی) بود با اشاره به اینکه «ما درگیر یک جنگ درازمدت با دنیای استکبار هستیم» گفته است: «حتی اگر در مذاکرات توافق هم بشود، آنها تحریم‌ها را با بهانه‌های دیگر ادامه خواهند داد، همه می‌دانند که موضوع هسته‌ای تنها یک بهانه است و آنها باز هم از بهانه‌های دیگر استفاده خواهند کرد».
۲۴(قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه
فرماندهی که حضورش در عراق به گفته ناظران سازمان ملل «نقض تحریم» بود، بر این باور است که «انقلاب اسلامی در ۳۵ سال گذشته مسیری ۵۰۰ ساله را طی کرد و توانست جهان اسلام را متحول کند».
سلیمانی، جمهوری اسلامی را نظامی «بی‌آزار» می‌داند و در این مورد گفته است: «دنیا، تحمل این نظامی که نه تنها مزاحمتی برای هیچ کجایی ایجاد نکرده و دنبال هیچ ماجراجویی نبوده، بلکه صلح‌جوتر و مثمرتر از آن را در جایی ندیده است، را ندارد».
حسین موسویان که زمانی خود عضو تیم مذاکرات اتمی ایران با سه کشور اروپایی (در زمانیکه حسن روحانی مسئولیت این تیم را برعهده داشت) بود، سلیمانی را «نماد دیپلماسی عمل» می‌داند و گفته است: «امثال آقای ظریف در مذاکرات دیپلماتیک به دنیا می‌گویند که ایران مخالف تروریسم و قربانی تروریسم است و افرادی مثل حاج قاسم هم در صحنه عملیاتی این ادعای آقای ظریف را به نمایش می‌گذارد».
نهاد‌ها و سازمان‌های نظامی مشمول تحریم:
بنیاد تعاون سپاه
نیروی هوافضای سپاه پاسداران
نیروی قدس سپاه پاسداران
صنایع موشکی الغدیر
صنایع اپتیک اصفهان
بانک انصار
وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
صنایع شیمیایی پارچین
گروه صنایع شهید احمد کاظمی
صنایع الکترونیک شیراز
قرارگاه سازندگی قائم
قرارگاه‌ قرب کربلا
قرارگاه قرب نوح
قرارگاه خاتم الانبیاء
دانشگاه مالک اشتر
باطری سازی نیرو
صنایع هوایی قدس
صنایع شهید باقری
صنایع شهید همت
صنایع شهید خزاری
صنایع شهید ستاری
صنایع صیاد شیرازی
صنایع یامهدی
یاس ایر
در گزارشی دیگر به تفصیل در مورد نهادهای رفع تحریم شده صحبت خواهیم کرد.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر