۱۳۹۴ تیر ۱۰, چهارشنبه

RMMK: رهایی پدر حقوق‌بشر کردستان را از بند خواستاریم

سازمان دفاع از حقوق‌بشر کردستان در آستانه نهمین سالگرد بازداشت محمدصدیق کبودوند، فعال حقوق‌بشر کُرد بیانیه‌ای را صادر کرد.
به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، طی بیانیه‌ای سازمان دفاع از حقوق‌بشر کردستان ، خواستار رهایی از بند محمدصدیق کبودوند، پدر حقوق‌بشر کردستان شد.
این سازمان همصدا با خانواده ایشان از همه فعالان مدنی و حقوق‌بشری و سیاسی و همه سازمان‌ها و نهادهای حقوق‌بشری، مدنی، سیاسی و اجتماعی درخواست می‌نماید که با اعتراض به ادامه حبس محمدصدیق کبودوند، رهایی از بند وی را بطور جدی خواستار شوند.

این سازمان حقوق‌بشری می‌گوید: کبودوند به دلیل دفاع از حقوق‌بشر و دفاع از حقوق اقلیت‌ها و مردم کُرد در غیرقانونی‌ترین و ناعادلانه‌ترین محکومیت، نزدیک به یکصدماه است از آزادی و فعالیت محروم شده است.
متن این بیانیه که در اختیار آژانس خبررسانی کُردپا قرار گرفته، عینا درپی می‌آید:
رهایی از بند پدر حقوق‌بشر کردستان را خواستار شویم
دهم تیر مصادف با بازداشت خودسرانه و حبس غیرقانونی آقای محمدصدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق‌بشر کردستان در ٩ سال پیش می‌باشد. محمدصدیق کبودوند که فعالیت‌های مدنی و حقوق‌بشری و مسالمت‌خواهانه وی از سوی دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی و سپاه پاسداران مورد تعقیب قضایی و کنترل قرار گرفته و پرونده‌هایی در مراجع قضایی کردستان و آذربایجان و تهران برعلیه وی افتتاح گردیده، حداقل از ٤ پرونده منجر به صدور رای با اتهام‌هایی از قبیل فعالیت تبلیغی علیه نظام، انتشار کتاب غیرقانونی، تشویش و تحریک افکار عمومی و تشکیل و اداره سازمان حقوق‌بشر کردستان، در ٢ پرونده آن به ترتیب به حبس یک سال، محرومیت از فعالیت روزنامه‌نگاری، لغو امتیاز و جلوگیری از انتشار نشریه قانونی متعلق به ایشان و حبس قطعی ١٠ سال بابت اداره و مدیریت سازمان دفاع از حقوق‌بشر کردستان محکوم گردیده است و از ٩٨ ماه پیش در زندان به سر می‌برد که تنها در صورت تجمیع پرونده‌ها پس از تحمل ١٢٦ ماه حبس از زندان رها خواهد شد.
آقای کبودوند که از ابتدا حبس و محکومیت‌های مذکور بویژه حبس بابت مدیریت سازمان حقوق‌بشر را غیرقانونی اعلام نموده و همصدا با ظالمانه تلقی نمودن این حبس توسط خانواده ایشان، اغلب سازمان‌های حقوق‌بشری بین‌المللی و از جمله گروه تحقیقات ملل متحد زندانی شدن کبودوند را خودسرانه و غیرقانونی اعلام و طی سالیان گذشته بارها آزادی ایشان را خواستار شده‌اند.
آقای کبودوند و خانواده ایشان طی مدت حبس سه هزار روزه، رنج‌های فراوانی متحمل گردیده‌اند بویژه آنکه موضوع بیماری صعب‌العلاج فرزند وی بر این رنج‌ها و نگرانی‌ها افزوده است.
کبودوند که امروز به عنوان بنیانگذار و پدر حقوق‌بشر کردستان از سرآمدان حقوق‌بشر در ایران شناخته می‌شود، به دلیل دفاع از حقوق‌بشر و دفاع از حقوق اقلیت‌ها و مردم کُرد در غیرقانونی‌ترین و ناعادلانه‌ترین محکومیت، نزدیک به یکصدماه است از آزادی و فعالیت محروم شده است.
سازمان دفاع از حقوق‌بشر کردستان همصدا  با خانواده ایشان از همه فعالان مدنی و حقوق‌بشری و سیاسی و همه سازمان‌ها و نهادهای حقوق‌بشری، مدنی، سیاسی و اجتماعی  درخواست می‌نماید حبس غیرقانونی کبودوند را از یاد نبرند و با مشارکت در این همصدایی با اعتراض به ادامه حبس وی رهایی از بند پدر حقوق‌بشر کردستان را بطور جدی خواستار شوند.
تهران ٩ تیرماه ١٣٩٤/ ٣٠ ژوئن ٢٠١٥

سازمان دفاع از حقوق‌بشر کردستان

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر