۱۳۹۴ آذر ۳, سه‌شنبه

پیام پوتین به اسد: آماده بستن چمدان‌ باش!

جاوید قربان اوغلی مدیر کل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه درباره بحران سوریه گفت: به نظر من در حال حاضر اصرار بر بقای اسد خیلی نمی تواند منافع کشور را محقق کند. گفته شده آقای پویتن در سفر اخیر اسد به مسکو به او گفته است که کم کم خود را برای بستن چمدان هایش آماده کند. اگر چنین چیزی واقعیت داشته باشد اختلافات ما جدی می شود.
چندی پیش نگام خبری را در مورد دیدار وزیر امور خارجه ایران با بشار اسد منتشر کرد که محمد جواد ظریف در دیدار با رئیس‌جمهور سوریه گزینه جابجایی قدرت را با بشار اسد در میان گذاشت.

نگام در این گزارش اشاره نموده بود که چندی پیش محمدجواد ظریف در سفر خود به دمشق و دیدار با بشار اسد مسئله مهمی مطرح و احتمال لزوم جابجایی قدرت در سوریه را به بشار اسد یادآور شد.
هرچند تهران بر بقای اسد در سوریه تأکید کرده و هرگونه پیش‌شرط درزمینهٔ کنار رفتن بشار اسد را در مذاکره با طرف‌های درگیر سوریه رد می کند، اما خبرهای موثق حکایت از آن دارد که ظریف در ملاقات با بشار اسد در خصوص احتمال ضرورت جابجایی قدرت در سوریه نظیر آنچه در عراق اتفاق افتاد سخن به میان آورده است.
ظریف در این ملاقات ضمن اشاره به کشتار بیش‌ازحد طرف‌های درگیر در این سال‌ها به جدائی گروه‌های خط مقدم در مبارزه با اسرائیل نظیر حماس اشاره نموده و اظهار داشته است که در میان نیروهای حزب‌الله لبنان نیز کم‌وبیش نارضایتی از این وضعیت موجود و مشهود است و برخی اعضای حزب الله از مشارکت با دولت اسد در کشتار بیگناهان ناراضی هستند و این اتفاق ها لزوم چاره‌جوئی و انتخاب راه مناسب برای حل این بحران را ضروری کرده است.
این احتمال وجود دارد که گزینه‌ی جایگزین کردن فردی به‌جای اسد و جابجایی قدرت در سوریه با موافقت تهران و همراهی روسیه، با توجه به مذاکرات انجام‌گرفته توسط دولت روسیه، به‌صورت جدی به‌منظور پایان دادن به بحران سوریه در دستور کار قرار گیرد.
جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی حدود دو ماه پیش، به دیدارِ بشار اسد، رئیس‌جمهورِ رژیمِ بعثیِ سوریه رفت. ظریف پیش از آن در بیروت به دیدارِ حسن نصرالله، دبیر کلِ حزب‌الله لبنان، رفته بود؛ و از همان‌جا مستقیم به دمشق سفر کرد.
تایید خبر نگام از سوی مدیر کل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه
هم اکنون پس از گذشت یک ماه از انتشار این خبر از سوی نگام جاوید قربان اوغلی مدیر کل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه در بخشی از گفتگوی خود با خبر آن لاین در پاسخ به سوالی درباره بحران سوریه در این مورد که با برگزاری دو دور مذاکره در وین با حضور ایران به نظر می رسد اختلاف اصلی میان بازیگران موضوع آینده اسد باشد. این ماجرا را چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: موضوع کنفرانس ها چند مسئله است اینکه آقای اسد باید بخشی از پروسه صلح باشد یا خیر. کشورها حاضر نبودند این را بپذیرند و دعوای اصلی بر سر این بود.
اما به نظر می رسد بر سر این مسئله هم توافقی صورت گرفته و آخرین سنگر در این مسئله عربستان سعودی بود که از زبان عادل جبیر اعلام شد با راه حل سیاسی موافق هستند مشروط بر اینکه در انتهای کار آقای اسد حضور نداشته باشد و این پروسه در نهایت به تشکیل دولت انتقالی منجر شود.
در صحنه بین المللی هم فرانسوی ها بر این مسئله پافشاری می کردند. آمریکایی ها هم علی رغم مواضع تند اولیه شان ادبیات دیپلماتیک شان نشان دهنده این است که آنها از این موضع عقب نشینی کرده اند. اینکه آیا در مذاکرات آقای ظریف و کری به این نتیجه رسیده اند یا خیر را نمی دانم ولی من اطمینان دارم علی رغم همه انکارهایی که صورت می گیرد مسئله سوریه حتما در گفتگوهای دو طرف مورد بحث قرار می گیرد و باید هم مورد بحث قرار می گرفت.
مسئله دیگری که وجود دارد، توافقی است که در وین ۲ به نتیجه رسیدند و آن آتش بس، دو مسئله تعیین زمان برای تشکیل دولت انتقالی ظرف ۶ ماه و باز هم تعیین زمان برای انجام همه پرسی و رفراندوم در ۱۸، ماه یک رویداد خوب و مثبتی بود که شاید برخی تصور نمی کردند به این توافق دست یابند اما بالاخره حاصل شد.
مسئله دیگری که به نظر من مهم است و در حال اتفاق افتادن است تعیین گروه هایی هستند که می توانند در دولت انتقالی حضور داشته باشند. ضمن اینکه ماجرای مهم تعیین شاخص ها برای گروه های معارض و جریان هایی است که می توانند در دولت انتقالی و نظم سیاسی جدید حضور داشته باشند. همانطور که شما اشاره کردید فعلا آینده اسد اختلاف اصلی میان ما و کشورهای غربی و همچنین با متحدانمان است.
به نظر من در حال حاضر اصرار بر بقای اسد خیلی نمی تواند منافع کشور را محقق کند. گفته شده آقای پویتن در سفر اخیر اسد به مسکو به او گفته است که کم کم خود را برای بستن چمدان هایش آماده کند. اگر چنین چیزی واقعیت داشته باشد اختلافات ما جدی می شود و شاید بهتر باشد با در نظر گرفتن حقایق میدانی سوریه به تدوین و تنظیم استراتژی در قبال سوریه بپردازیم.


هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر