۱۳۹۵ اردیبهشت ۱۵, چهارشنبه

زندگی با فقر بر روی معادن غنی بشاگرد

مهر:گزارشی از فقر و بیکاری در سرزمین ثروت؛ زندگی با فقر بر روی معادن غنی بشاگرد
مردم شهرستان بشاگرد، که بسیاری آن را یادگار «والی» می دانند بر روی ثروتی نهان زندگی می کنند، مردمانی که به دلیل عدم رسیدگی دولت ها همچنان سایه سنگین فقر را بر زندگی خود می بینند.

شهرستان بشاگرد در شرقی ترین نقطه استان هرمزگان واقع شده است.  فاصله زمانی و جاده های نامناسب دسترسی این شهرستان را در زمره محرومترین شهرستان های کشور قرار داده است. کوهستانی بودن این شهرستان بسیاری از روستاهای آن را صعب العبور کرده تا آنجاکه در زلزله چند سال گذشته خدمات رسانی به این منطقه برای امدادگران مشکل بود. بشاگرد اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۷ به شهرستان ارتقا یافت و به رغم گذشت هشت سال هنوز توسعه و آبادانی این منطقه شکل نگرفته است.
ذخیره های غنی معادن یکی از ثروت های خدادادی منطقه بشاگرد است که هنوز توسط دستگاه های متولی بالفعل نشده است. آمار ۵۰ درصد بیکاری در شهرستان بشاگرد علیرغم ظرفیت های این شهرستان نگران کننده است. مهاجرت جوانان از این شهرستان یکی از معضلات جدید به شمار می آید.
از طرفی نبود امکانات عمرانی و زیرساختی مناسب از قبیل راه، آب، بهداشت، تلفن، در روستاها و بخش ها و شهرهای بشاگرد در طول سالهای گذشته چهره محرومیت را بیشتر کرده است.
هرچند اقدامات زیادی در این سالها برای برداشتن چهره محرومیت از شهرستان بشاگرد صورت گرفته اما لازم است توجهات مسئولان عالی رتبه کشوری و استانی به مردم این شهرستان بیشتر شود. شهرستان بشاگرد با جمعیتی بیش از ۴۰ هزار نفر دارای سه بخش و ۱۶۶ روستا است.

«والی» اسطوره خدمت در بشاگرد
مردم بشاگرد در گذشته برای هرگونه تردد از روستا به شهرستان میناب برای تامین معیشت زندگی خود روزهای طولانی را با چهارپایان از مسیرهای سخت و کوهستانی عبور می کردند.
اما با حضور جهادگران مومن که در راس آنها مرحوم حاج «عبدالله والی » قرار داشت، خدمت به خلق را نوعی عبادت می دانستند و در نبود تجهیزات مناسب به کمک مردمانی شتافتند که در فقر مطلق زندگی می کردند.
محمود والی مدیر کمیته امداد شهرستان بشاگرد در گفتگو با خبرنگار مهر  اعلام کرد: بعد از شکل گیری حکومت جمهوری اسلامی ایران اولین نهادی که در آن زمان تاسیس وبه روی کار آمد کمیته امداد امام خمینی (ره) بود. این نهاد که متشکل  از افراد مومن وجهادی بود برای کمک به مردم محروم در کشور به همه نقاط بسیج می شدند و با مردم برای بهبود منطقه خود همکاری می کردند.
مدیر کمیته امداد بشاگرد عنوان کرد: با انتخاب حاج عبدالله والی به عنوان مسئول تیم جهادی اعزامی به منطقه ای که در آن آب، برق و جاده ای وجود نداشت، کم کم زمینه توسعه در این منطقه که از فقر اجتماعی، فرهنگی و دینی محروم بود، آماده شد.
والی اظهارداشت: در زمان بعد از انقلاب این توفیقی بود که از سوی امام (ره) نصیب حاج عبدالله شد تا در راه خدمت به محرومین وارد بشاگرد شود.
وی با اشاره به اینکه در آن زمان هیچ امکاناتی وجود نداشته افزود: حضور جهادگران مومن با بیل و کلنگ و غیرت مردمان بشاگرد در آن زمان سبب شد که زمینه ایجاد راه سازی در بشاگرد شکل گیرد وحاج عبدالله به عنوان محور خدمات رسانی با کمک خیرین جلودار آنها بود.
مدیر کمیته امداد شهرستان بشاگرد گفت: با مستقر شدن در روستایی به نام «خمینی شهر» زمینه ساخت وساز در بشاگرد در بخشهای عمرانی ،بهداشتی، فرهنگی و مذهبی شکل گرفت تا جای که با ساخت ساختمان کمیته امداد ودرمانگاه ، به ساخت مدرسه برای تحصیل دانش آموزان و مسجد برای انجام موازین عبادی و مذهبی در روستاها اقدام شد.
والی بیان داشت: مردم بشاگرد که آن زمان در پائین ترین سطح فقر بسر می بردند با  کمکهای خیر خواهانه خیرین و کمیته امداد، به تحت پوشش قرار دادن افراد نیازمند مشغول بودند. مردم این منطقه سالهای طولانی را بدون برق و آب گذراندند و زندگی خود را با روشنایی چراغ فانوس و همچنین آب غیر بهداشتی سپری کردند.
این مسئول تصریح کرد: با تلاشهای بی وقفه و شبانه روزی حاج عبدالله والی با تهران و رایزنی با خیرین کم کم موجی از خدمات رسانی در روستاهای بشاگرد سرازیر و وضعیت مردم به مرور زمان سروسامان گرفت.
مدیر کمیته امداد بشاگرد بیان داشت: در آن زمان هیچ یک از روستاهای بشاگرد از جاده بهره مند نبوده و خدمات رسانی به آنها بسیار سخت بود، اما با همکاری مردم منطقه و جهادگران و خیرین این کار در روستاهای بشاگرد انجام شد.
با تمام مجاهدتهای انجام شده در بشاگرد برای آبادانی و رهایی از فقر و محرومیت، برداشته شدن چهره فقر و محرومیت از بشاگرد کاسته نشد تا تلاشها همچنان بیش از پیش ادامه پیداکند.
وی با اشاره با اینکه در بشاگرد باید کارهای بیشتری انجام می شد تا به شهرستان تبدیل شود گفت: یک منطقه برای ارتقاء به شهرستان باید امکانات عمرانی وزیر بنایی زیادی داشته باشد که بشاگرد فاقد هرگونه امکانات مناسب است.
مدیر کمیته امداد بشاگرد گفت: منطقه ای که امروزه برای بسیاری از مردم نام آشنا شده، در گذشته هیچگونه راه روستایی خاکی هم نداشت و این خدمات قابل مشاهده در بخش راه که بیش از هزاران کیلومتر راه خاکی و آسفالته روستایی است، از تلاش ها و مجاهدتهای حاج عبدالله والی و همراهان در بشاگرد بوده است.

نبود راه مناسب سرعت پیشرفت وتوسعه بشاگرد را کند کرده است
محمود والی بیان داشت: کمیته امداد در زمان مدیریت مرحوم حاج عبدالله والی و بعد از وی با بضاعتی که داشت بهترین خدمات را به مردم ارائه کرد و در حال حاضر با بالا رفتن سطح توقعات مردم از دولت بعد از ارتقا یافتن به شهرستان با همه کارهای انجام شده سرعت پیشرفت و توسعه  دربشاگرد به کندی صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه در بشاگرد هنوز کمبودها احساس می شود عنوان داشت: مردم بشاگرد برای انجام خدمات اولیه تا کنون در شهرستانهای همجوار سردرگم هستند در صورتی که این خدمات می تواند در بشاگرد انجام شود.
حسین بابا خانی معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری بشاگرد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شهرستان بشاگرد یک منطقه کوهستانی و پراکنده است که خدمات رسانی مناسب در آن با سختی صورت می گیرد.
باباخانی عمده مشکل شهرستان بشاگرد را که مانع پیشرفت و توسعه شهرستان شده، نبود راه مناسب عنوان کرد و افزود: یکی از موارد مهم زیرساختی و عمرانی که زمینه توسعه هر شهرستانی را فراهم می سازد، راه مناسب دسترسی به آن شهرستان است که بشاگرد از این مهم بهره نمی برد.
معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری بشاگرد بیان داشت: سال گذشته بیشترین اعتبارات  راهسازی در بین دوازده شهرستان در استان هرمزگان به شهرستان بشاگرد اختصاص یافت اما این اعتبارات در برابر حجم بالای کارهای زیرساختی در راهسازی بسیار اندک و پیشرفت خوبی در بخش دیده نشد.
بابا خانی گفت: متاسفانه هزینه ساخت یک کیلومتر راه در شهرستان بشاگرد به دلیل موقعیت کوهستانی، بیش از ده برابر راهسازی در شهرستانهای دیگر است.
وی اظهار داشت: دولت با در نظر گرفتن اعتبارات مناسب و همچنین اعزام پیمانکاران قوی در این بخش به کمک شهرستان بشاگرد بیاید تا بتوان علاوه بر فراهم کردن خواسته های مردم سرعت کار را در بخش های دیگر افزایش داد.
بابا خانی با بیان اینکه برای واگذاری معادن بشاگرد به سرمایه گذار و بخش خصوصی اقدامانی خوبی صورت گرفته است گفت: با سرمایه گذاران بومی و غیر بومی در این خصوص جلساتی برگزار شده که با اعلام نظر نهایی اداره صنعت ومعدن استان عملیات اجرایی معادن آغاز خواهد شد.
باباخانی گفت: بیشترین معادن شهرستان بشاگرد از نوع، کرومیت، منگنز و مس هستند که می توانند نیاز شرکتهای استخراجی به این معادن را تامین کنند.
حسین بابا خانی با اشاره به اینکه بیکاری پدید آورنده مفاسد و همه افت وخیزها در توسعه بشاگرد شده است گفت: یکی از مهمترین دغدغه های مسئولان در شهرستان بشاگرد کاهش آمار بالای بیکار است.
بابا خانی گفت: نرخ بالای ۵۳ درصدی بیکاری در شهرستان بشاگرد زمینه ساز همه شکستها و توسعه نیافتگی این شهرستان شده و از طرفی زمینه ایجاد ناامنی را در بشاگرد بالا خواهد برد.
آمار بالای بیکاری سبب مهاجرت مردم شده است
حسین زارعی یک از مهاجرین از شهرستان بشاگرد به شهرستان میناب در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: متاسفانه بیکاری در بشاگرد روز به روز افزایش پیدا می کند و برای مقابله با آن تا کنون هیچ راه حل مناسبی پیدا نشده است.
زارعی گفت : بیکاری سبب شده بسیاری، زندگی آبا و اجدادی خود را در روستاهای بشاگرد ترک  و به شهرستانهای همجوار مهاجرت کنند.
وی با بیان اینکه دولت برای این شهرستان که از معادن و زمینهای مناسب برای کشاوزی محصولات بهره می برد برنامه ای ندارد افزود: دوراز دسترس قرار گرفتن بشاگرد ومحرومیت چندین ساله آن سبب شده که توجه به این شهرستان کمتر شود.
بشاگرد شهر سنگ معدن و نیروی انسانی
شهرستان بشاگرد با داشتن بیش از ۱۴ معدن ثبت شده به یک شهر سنگ معدن تبدیل شده که اگر سرمایه گذاران و بخش خصوصی برای استخراج آنها سرمایه گذاری می کردند با وجود نیروی انسانی لازم آمار بیکاری آن هم کاهش پیدا می کرد.

سید عبدالکریم هاشمی نخل ابراهیمی نماینده مجاس از شرق هرمزگان در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان داشت: شهرستان بشاگرد با داشتن نیروی انسانی و جویای کار و همچنین معادن متفاوت به شهر سنگ معدن و نیروی انسانی معروف است اما به علت حمایت نکردن دولت و اداره صنعت و معدن و تجارت از معادن بشاگرد آنها بدون فعالیت مانده و بیکاری روز به روز افزایش پیدا می کند.

هاشمی گفت : این موضوع را بارها در صحن علنی مجلس مطرح کرده و برای رهایی از بیکاری در بشاگرد با دادن تذکر به  وزیر مربوطه و همچنین ارائه پیشنهاد به وزرای دولت یازدهم این موضوع در برنامه ششم دولت گنجانده شد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر