۱۳۹۵ مرداد ۸, جمعه

از همین امروز باید انتخابات ریاست جمهوری را «تحریم» کرد

نوشته: رضا وضعی
کمتر از یک سال مانده به دوازدهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران. همزمان پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز برگزار خواهد شد. نامزدان احتمالی ریاست جمهوری سال آینده، تا بحال حسن روحانی و محمود احمدی نژاد از سوی برخی از رسانه های حکومتی معرفی شده اند. احمدی نژاد اعلام کرد برای انتخابات  سال ۹۶ باز خواهد گشت. نتیجه اینکه بازی "انتخاب بین بد و بدتر" که سالهاست جمهوری اسلامی از آن سود میبرد از همین حالا برای انتخابات ریاست‌جمهوری کلید خورده است. البته اینکه چه کسی بر اریکه ریاست جمهوری خواهد نشست موضوع بحث ما در این مطلب نیست، چرا که هر دو جناح اصلاح طلب و اصول گرا وظیفه ای جز حفظ نظام و قدرت دادن به ولایت فقیه ندارند.

با نزدیکتر شدن به انتخابات بعضی از افرادی که با این نظام دشمنی و سر ستیز دارند و خواهان سرنگونی اصل ولایت فقیه هستند؛ بعضا بحثی مطرح میکنند که در این انتخابات آیا بهتر نیست شرکت کنیم و بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنیم؟! یا بعضا سوالی مطرح می شود که آیا بهتر نیست به همین اصلاح طلبان تو خالی رای دهیم و آنها را در برابر خامنه ای تقویت کنیم؟!
باید در جواب سوال این دوستان گفت: بین سگ زرد و شغال که هر دو برادر همدیگرند، به شغال رای دهیم؟! از این قبیل موضوعات بسیار مطرح میشود که هر قدر هم خواهان سرنگونی نظام هستیم؛ طبعا بین دو جناح فرقی وجود دارد؛ بله فرق وجود دارد، یکی درنده و دیگری درنده تر،یکی بد و دیگری بدتر، یکی هار و دیگری هارتر و... بنابراین عدده ای بر این باوردند که بهتر است در انتخابات شرکت کرده و به نفع اصلاح طلبان و باند آنها رای دهیم تا از این طریق خامنه ای را هر چه بیشتر تضعیف کنیم.
در جواب نظر این دسته از دوستان، ضروری میدانم برای روشن تر شدن انتخابات در حکومت ایران به خصوصيات نامزدان ریاست جمهوری كه کاندیدا میشوند؛ توجه كنيم. بنا بر اصل ۱۱۴ قانون اساسی: «رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور» انتخاب گردد.انتخابات ریاست جمهوری در ایران طبق اصل ۹۹ قانون اساسی، زیر نظر شورای نگهبانی است که اعضای تصمیم گیرنده ی اصلی آن برگزیده ی ولی فقیه اند. شورای نگهبان صلاحیت نامزدها را بنا بر موازین قانون اساسی و تفسیر خود(اعتقاد قلبي به ولايت فقيه) از آن ها، تأیید یا رد می کند.
بنابراین از بین نامزد های انتخابات ریاست جمهوری که وظیفه حفظ نظام را دارند، تنها آنهایی مورد تائید قرار میگیرند که از قبل مورد قبول نمایندگان وفادار ولی فقیه در شورای نگهبان قرار گرفته اند. یعنی در ایران انتخاباتی صورت نمیگیرد؛ یعنی از بین جنایتکاران که از فیلتر شورای نگهبان رد شده اند؛ تنها آنهایی به مراحل بالای انتخابات راه پیدا میکنند که توسط نظام منتخب و مهندسی شده اند.
نباید فراموش کنیم، انتخابات در ایران ابزاری است برای تحکیم بخشیدن به قدرت ولی فقیه و اساس و پایه های نظام. از روز شروع به حاکمیت جمهوری اسلامی در کشور ایران تا به امروز انتخابات تنها باعث ثبات وضع موجود شده و مشروعیتی غیر حقیقی به نظام بخشیده است. این حقیقتی تلخ است که رهبر ایران علی خامنه ای بار ها در محفل های گوناگون و در سخنرانی هایش بطور واضح و مشخص بیان کرده است.
 حقیقت تلخ همان است که رهبر نظام بطور واضح و روشن آن را بیان کرده است. آیت الله خامنه ای به درستی می گوید هر رای، برای هرکسی که باشد، رای به مشروعیت و حقانیت وجودی نظام است و الاغیر! حالا هرکسی هر نوعی تفسیری داشته باشد، مهم نیست. به همین دلیل همه جناح های نظام، حتی آنهایی که رد صلاحیت شده اند، مردم را به پای صندوق های رای دعوت می کنند.
بنابراین اگر بخواهیم به دلایل وجودی انتخابات در جمهوری اسلامی نگاهی کنیم، به دو مورد اساسی برخواهیم خورد. ۱- اینکه نظام احتیاج به مشروعیت در عرصه داخلی و خارجی دارد، ۲- و توسط گرفتن مشروعیت به عموم داخل و خارج نشان دهد که ما منتخب مردم هستیم و کسی در مقابل ما بایستد مفهومی جز ایستادن در برابر منتخبین مردم ندارد و مستحق بدترین مجازات ها است.
در حال حاضر بر کسی پوشیده نیست که رژیم جمهوری اسلامی غرق در بحران است و این مشروعیت به دست آمده توسط رای مردم، می رود تا آن را به چرخه ای برای تداوم و در نتیجه همین تداوم سیاست سرکوبگرانه اش را ادامه دهد. بنابراین وظیفه سیاسی تمام فعالین ضد نظام است تا تلاش کنند به مردم عواقب شرکت در انتخابات را روشنگری کرده و یادآوری کنند در این بزنگاه تاریخی رای آنها تبدیل به چماقی بر سر خود خواهد شد. وظیفه روشنفکر سیاسی بیان حقیقت و دادن آگاهی و روشنگری به جامعه است، تا بتوانیم از این طریق مسیر گذار از تاریکی و عقب ماندگی را به روشنایی و پویایی ترسیم کنیم.
 در شرایط فعلی باید عزممان را جزم کنیم تا قلب نظام که همان ولی مطلقه فقیه است را نشانه بگیریم و اجازه ندهیم در رقابت جناحین حکومتی برای انتخابات سال آینده  قلب نظام فراموش شود. رفتن به پای صندوق های رای با هر هدف و انگیزه ای که باشد، به طور کلی رای دادن به ادامه حیات جمهوری اسلامی است. فعالین و نیروهای اپوزیسیون رادیکال و سرنگون طلب نیز ازهم اکنون باید  به  سهم خود در دامن زدن به  کارزارهای گسترده تحریم انتخاباتی و طرح شعارها و مطالبات مردم نقش آفرینی کنند و حضور مؤثری در زدن مهرباطله به کل انتخابات و کل نظام مطلقه داشته باشند. در این اتفاق مهم و این بازی سیاسی باید گامی بزرگ در جهت مبارزه با نظام ولی فقیه ایران برداشت.گامی در جهت هدفی به بزرگی سرنگونی حکومت اسلامی ایران ...

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر