۱۳۹۵ تیر ۲۸, دوشنبه

جمهوری سکولار ترکیه به تاریخ می پیوندد

مجله ی آلمانی تاگِس سایتونگ (چپ گرا) در تفسیری پیرامون وقایع مربوط به کودتای ترکیه، پیش بینی کرده است، جمهوری سکولار ترکیه توسط «دموکراسی اسلامی» به تاریخ می پیوندد ...
چه پیش خواهد آمد؟ قانون اساسی جدید با رئیس جمهوری قدرتمند و بالاتر از قانون.

از صبح شنبه گذشته در میدانها و بولوارهای استانبول، آنکارا و سایر شهرهای بزرگ ترکیه، پیروزی دموکراسی جشن گرفته می شود. این بدان معناست که بعضی ها جشن می گیرند و بعضی های دیگر آکنده از ترس و وحشت در خانه هایشان می مانند. دیگر شعار "زنده باد دموکراسی" در جشن ها شنیده نمی شود بلکه همه جا شعار الله اکبر سرداده می شود.
فراخوان برای دفاع از دموکراسی هم از طرف احزابی که احتمالا بر اثر کودتا موجودیتشان به خطر می افتاد، صورت نگرفت بلکه از طرف هشتاد و پنج هزار مساجدی بود که فریادشان تا عصر یکشنبه همچنان ادامه داشت.
با اینحال حتی احزاب اپوزیسیون هم شادمانه در بعد از ظهر شنبه، بیانیه "نجات دموکراسی" را تأیید کردند. با علم به اینکه در شکل جدید و ویژه "دموکراسی ترکیه " در بهترین شرایط، اراده یک اکثریت مطرح نخواهد بود و در واقع و بطور قانونی موضوع سر اراده یک فرد است.
تا اکنون اردوغان در بین هوادارانش به عنوان یک پیشوا خطاب میشد، حالا دیگر یک هاله مقدس هم به دور نام این قهرمان کودتا کشیده شد.
در این میان رهبران حزب چپ کُردها اصلا در صحنه حضور نداشتند و کمال کیلیچدار اوغلو، رهبر اپوزیسیون سکولار هم فقط نظاره گر صحنه نشست نمایندگان بود. همان فردی که تازگی به پرداخت جریمه سنگینی محکوم شده بود زیرا او اردوغان را به عنوان یک دیکتاتور خودخوانده خطاب کرده بود. این سکوتش شاید ناشی از این باشد که او باید پس از این کلمه "خودخوانده" را از جلوی نام دیکتاتور حذف کند.
این دموکراسی اسلامی که در خیابانهای ترکیه شکل می گیرد میتواند کاربرد وسیعتر و مهمتری داشته باشد. بوسیله آن میتوان با تمام مقاومتهای مردمی باقی مانده تصفیه حساب کرد. مقاومت هایی که هنوز شاید خطرناک بنظر بیایند. پانزدهم ژولی که اردوغان آنرا به عنوان روز دموکراسی نامید، احتمالا در تاریخ ترکیه به عنوان روزنهایی "پایان دموکراسی سکولار ترکیه " و آغاز جمهوری اسلامی اردوغان نامیده شود.
هنوز کسی بدرستی نمیداند که این جمهوری اسلامی دقیقا چه شکلی خواهد داشت. ولی یک قانون اساسی جدید با قدرت تمام عیار رئیس جمهور بوجود خواهد آمد و همه موسسات باقی مانده از جمهوری سکولار به نفع جمهوری جدید تغییر خواهند کرد. همه این تغییرات چیزی شبیه یک انقلاب هست که در ترکیه براه افتاده است. مثل همه انقلابهای دیگر که کسی نمیداند از درون آنها چه چیزهایی بیرون خواهند آمد.
برگردان: قباد بخشی
عنوان اصلی مقاله: کودتا پس از کودتای ترکیه

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر