۱۳۹۵ مرداد ۶, چهارشنبه

اقدامات تروریستى رژیم ایران در منطقه و جهان

رژیم ایران در سطح بین المللی به عنوان حامی اول تروریسم، بسیاری از جنایات و عملیات تروریستی علیه شهروندان خود و مردم و کشورهاى منطقه و جهان، را مرتکب شده است. تأسیس سازمان های تروریستی در داخل و خارج ، از جمله شبه نظامیان حزب الله در لبنان گرفته تا حزب الله حجاز و دیگر گروههاى تروریستى در پادشاهى عربى سعودی و کشورهای خلیج، تا دهها گروه شبه نظامى و فرقه ای در عراق و سوریه، و اخیرا حوثی ها در یمن، از جمله فعالیت هاى تروریستى رژیم ولایت فقیه بوده است. علاوه بر این ، حمایت تهران از دیگر سازمان های تروریستی بین المللی مانند القاعده از سال ۲۰۰۱، که هنوز هم تعدادى از رهبران این سازمان افراطى را پناه داده، سندى محکم دال بر متنوع بودن پرونده فعالیتهاى تروریستى این رژیم و حمایتش از گروههاى افراطى شیعه وسنى مى باشد.

رژیم ولایت فقیه به راه اندازی شبه نظامیان تروریست اکتفا نکرده، بلکه از روز اول حکومتش، سلسله اى از عملیات آدم ربایی، بمب گذاری و ترور چه علیه قدرتهاى مخالف خود یا حتى معارضین داخلى انجام داده است.
در ادامه مرور مختصری از عملیات تروریستی و جنایات شنیعی که رژیم آخوندی در ایران از سال ۱۹۷۹ تا کنون انجاه داده است را مى خوانیم:
بمب گذارى ها
دخالت ایران به طور مستقیم در بمب گذاری در سفارت عراق در بیروت در سال ۱۹۸۱ که به مرگ ۶۱ نفر و زخمی شدن ۱۱۰ نفر منجر شد.
در سال ۱۹۸۳ بمب گذاری در سفارت آمریکا در بیروت توسط حزب الله با دستور مقامات ایران انجام شد و باعث مرگ ۶۳ نفر شد.
در سال ۱۹۸۳ نیز، اسماعیل عسکرى، عضو سپاه پاسداران ایران،عملیات بمب گذاری انتحاری در بیروت در مقر تفنگداران دریایی ایالات متحده را انجام داد که در نتیجه به کشته شدن ۲۴۱ و زخمی شدن بیش از ۱۰۰ تن از پرسنل نیروی دریایی و غیرنظامیان آمریکا انجامید. رسانه هاى امریکا حین حادثه گزارش دادن که این تعداد از قربانیان بیشترین تعداد شهروندان امریکایى کشته شده در خارج از میدان های بودند.
در سال ۱۹۸۳ نیز بمب گذاری در مقر نیروهای فرانسوی در بیروت که توسط حزب الله، انجام شد و همزمان با بمب گذاری در مقر نیروهای آمریکایی بود، که منجر به مرگ ۶۴ تن نظامى و غیر نظامی فرانسوى شد.
در همان سال۱۹۸۳ عناصر حزب الله و حزب الدعوه عراقى با حمایت غیر مستقیم رژیم ایران، عملیاتى را علیه سفارت آمریکا و سفارت فرانسه در کویت و پالایشگاه نفت کویت و عملیاتى را در یک محله مسکونی در پایتخت این کشور انجام دادند که ۵ کشته و ۸ نفر زخمی به جا گذاشت.
در سال ۱۹۸۵ عملیات شکست خورده ترور امیر کویت ، شیخ جابر احمد الصباح ، که منجر به کشته شدن تعدادى از نظامیان و شهروندان شد، توسط عوامل جمهورى اسلامى از مزدوران حزب الدعوه عراقی وابسته به ایران انجام شد.
در سال ۱۹۸۶، ایران حجاجش را به ایجاد شورش و اغتشاش در خانه خدا در حین اداى مناسک حج وادار کرد، که منجر به برخورد صفوف حجاج و مرگ ۳۰۰ نفر از آنان شد.
در سال ۱۹۹۴، مقامات ارشد ایران در بمب گذاری بوینس آیرس که منجر به مرگ بیش از ۸۵ نفر و زخمی شدن حدود ۳۰۰ تن دیگران شد، طبق اسناد دادگاه ویژه آرژانتینى نقش اساسى داشتند که تا هم اکنون کشور مزبور از کشورها وجامعه بین الملل خواسته تا ۷ نفر از سران جمهورى اسلامى را براى محاکمه تحویل دهند. در سال ۲۰۰۳، پلیس بریتانیا هادی پور سفیر سابق ایران در آرژانتین، را به اتهام انجام این عملیات بازداشت کرد.

در سال ۱۹۹۶،”حزب الله حجاز” از گروههاى مزدور رژیم ایران ، عملیت بمب گذاری در برج مسکونی ” الخبر” در سعودى را انجام داد که منجر به مرگ ۱۲۰ نفر، از جمله ۱۹ تبعه آمریکایی شد. ایران حامى و پناه دهنده عاملان این جنایت بود که یکى از ىنها به نام احمد المغسل در سال سال ۲۰۱۵ در بیروت توسط استخبارات سعودى ولبنانى دستگیر شد، او علیرغم اینکه شهروند سعودى بود اما حامل پاسپورت ایرانی بود. اسناد حکومت سعودى نشان مى دهد که طرح ریزى و انجام عملیات تروریستى ” الخبر” با اشراف وابسته نظامی ایران در بحرین، انجام گرفته بود و عاملان این جنایت در لبنان و ایران آموزش دیده بودند، و مواد منفجره از لبنان به سعودى از طریق حزب الله وارد کرده بوند، که شواهد و ادله کافى در این باره در دست دولت سعودى و تعدادى از کشورهاى منطقه است.
در سال ۲۰۰۳، رژیم ایران در بمب گذاری شهر ریاض ، نقش مستقیم داشته و این عملیات تروریستى به دستور یکی از رهبران القاعده در ایران صورت گرفت، و باعث مرگ تعداد از شهروندان سعدودى و اتباع خارجى، از جمله تعدادى از آمریکایی ها شد.
در سال ۲۰۰۳، یک توطئه تروریستی با حمایت سپاه پاسداران ایران براى بمب گذاری در پادشاهی بحرین خنثی شد، و عناصر گروه تروریستی حمایت شده از سوى سپاه پاسداران ایران و حزب الله دستگیر شدند. این عملیات تروریستى علیه بحرین از سوى ایران بین سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۶ افزایش یافت.
در سال ۲۰۱۳ امارات متحده عربی شبکه خوشه اى ” حزب الله” که توسط ماموران دستگاه اطلاعاتی ایران و سپاه پاسداران تاسیس شد را کشف کرد، که مشغول به جمع آورى اطلاعات مربوط به مؤسسات دولتى و سایتهاى نظامی، امنیتی و فعالیتهاى اقتصادی در امارات متحده عربی و انتقال آنها به ایران و حزب الله بود. این شبکه همچنین مأموریت انتقال اطلاعات درباره قراردادهای تسلیحاتی امارات با کشورهای مختلف را در اختیار سرویس های اطلاعاتی حزب الله را انجام داده وعلاوه بر آن اطلاعاتى درباره چهره های سیاسی و امنیتى و اقتصادى کشور را انتقال داده که آسیب جدی به دولت، وارد کرده است.
-در سال ۲۰۱۶ دادگاه جنایی کویت دو متهم ( که یکى از آنها تبعه ایران است) را به اتهام عضویت در یک گروه موسوم به ” العبدلى” و جاسوسى براى حکومت ایران ، به مرگ محکوم کرد. این بازداشت شدگان به ارتکاب اعمال ضد امنیت ملى و وحدت و تمامیت ارضی کشور کویت و همکاری با ایران و حزب الله و انجام اعمال خصومت آمیز متهم شدند.
رژیم ایران بزرگترین کننده توزیع مواد منفجره IED در جهان، شناخته شده که برای منفجر کردن اتومبیل ها و نفر برهاى زرهى استفاده مى شود. این مواد منفجره باعث مرگ صدها نفر از عناصر نیروهای ائتلاف بین المللی در عراق بین سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۱۱ شده است.
عملیات آدم ربایی
در سال ۱۹۸۲، یک گروه از حزب الله و دیگر گروه های تروریستی تحت حمایت ایران ۹۶ تبعه خارجی در لبنان، از جمله ۲۵ آمریکایی را ربوده و به مدت ۱۰ سال به گروگان گرفتتند که این قضیه به عنوان “بحران گروگان گیری” در جهان شناخته شد.
در سال ۱۹۸۸، عوامل رژیم ایران هواپیماى الجابریه کویت را ربودند که به طولانی ترین هواپیما ربایى در تاریخ معروف شد وطى آن اعضایى از حزب الله لبنان و حزب الدعوه عراق به دستور مقامات ایران ، هواپیماى پرواز شماره ۴۲۲ از بانکوک به مقصد کویت را در حریم هوایی عمان ربودند. آنان هواپیما را به فرودگاه مشهد، شمال شرق ایران، بردند و سپس خواستار آزادی زندانیان از این گروهها در کویت شدند. این زندانیان به دلیل انجام بمب گذاریهاى گسترده در زیرساخت های کشور کویت، و نیز سفارتخانه های فرانسه و ایالات متحده دستگیر و محکوم شده بودند.
ترور دیپلماتها
در سال های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۰، رژیم ایران در ترور چهار دیپلمات سعودى در تایلند که عبارت بودند از عبدالله المالکی، عبدالله البصری، فهد الباهلی و احمد السیف، نقش داشت.
در سال ۲۰۱۱، ترور سفیر سعودى در ایالات متحده توسط عوامل ایران با اقدام زود هنگام مقامات امریکا به شکست انجامید. در۱۱ اکتبر ۲۰۱۱ اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا اعلام کرد یک شهروند ایرانیان آمریکا به نام منصور ارباب‌سیَار که بعدا به ۲۵ سال زندان محکوم شد به عنوان متهم اصلی ، و یک شهروند دیگر ایرانی به نام علی غلام شکوری که افسر ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران معرفی شده است را به ارتباط‌گیری، طراحی جهت ترور عادل الجبیر، سفیر ریاض در واشنگتن متهم شده‌اند.
در سال ۲۰۱۲ مقامات آذربایجان نقشه ترور مقامات و دیپلمات های آمریکایی در باکو را فاش کردند که توسط یکى از گروههاى شیعه افراطى تحت حمایت ایران در جمهوری آذربایجان و به دستور سپاه پاسداران ایران برنامه ریزی شده بود.
حمله به سفارتخانه ها
رژیم ایران بیشترین سابقه در بین کشورهاى جهان را در حمله به سفارتخانه ها و اعضاى هیأتهاى دیپلماتیک دارد. این یاسبقه طولانى نقض کنوانسیونهاى بین المللى در حمایت از سفارتخانه ها از جمله به سفارت آمریکا در سال ۱۹۷۹ و بازداشت کارکنان آن به مدت ۴۴۴ روز شروع شد. بعد از آن حمله به سفارت سعودى در سال ۱۹۸۷، و حمله به سفارت کویت در سال ۱۹۸۷، و حمله به سفارت روسیه در سال ۱۹۸۸ انجام شد.
حمله به یک دیپلمات کویتى در سال ۲۰۰۷، و حمله به سفارت پاکستان در سال ۲۰۰۹ و حمله به سفارت بریتانیا در سال ۲۰۱۱، و آخرین حمله به سفارت سعودى در تهران و کنسولگری این کشور در شهر مشهد در ابتداى سال ۲۰۱۶ در ادامه سوابق این رژیم در تضاد به تمامى قوانین واعراف بین المللى ، انجام گرفته است.
ترور مخالفان
رژیم ایران در ادامه اعمال تروریستى خود یک سری از ترورها علیه شخصیت هاى اپوزیسیون انجام داد، که از جمله آنها ترور دکتر عبدالحمان قاسملو ، دبیر کل حزب دمکرات کردستان ایران در سال ۱۹۸۹ در وین، و معاون او عبدالله آذر بود.
در پاریس در سال ۱۹۹۱، سپاه پاسداران ایران، شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر ایران در زمان شاه را ترور کرد. در این حمله یک مامور امنیتی فرانسه و یک زن فرانسوی نیز جان خود را از دست دادند.
در برلین در سال ۱۹۹۲ ایران، دبیر کل وقت حزب دمکرات کردستان ایران صادق شرفکندی، و سه تن از همراهانش به نامهاى فتاح عبدلى و همایون اردلان و نوری دهکردى توسط عوامل ایران به قتل رسیدند. دادستان فدرال آلمان حکم دستگیری برای وزیر اطلاعات وقت ایران علی فلاحیان را به اتهام برنامه ریزی و نظارت مستقیم بر این عملیات صادر کرد.
اعدام های دسته جمعی و قتل عام مخالفان
رژیم جمهورى اسلامى ایران بعد از رسیدن به قدرت وبا على الخصوص در زمان جنگ با عراق، حدود ۱۲۰ هزارنفر از مخالفان عضو احزاب سیاسی و در رأس آنها سازمان مجاهدین خلق و نیز جریانات چپ را اعدام کرد. همچنین در یک قتل عام دست جمعی ۳۰ هزار زندانی سیاسی در تابستان سال ۱۹۸۸ اعدام کرد. علاوه بر این، هزاران نفر از فعالان سیاسى ملیتهاى مختلف از جمله عرب های اهوازی، کردها و بلوچ ها به دار ىویخته شدند.
دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، آدم زوبین، در اظهارتى گفت بود که تحریم های اعمال شده علیه ایران به دلیل حمایتش از تروریسم و دخالت در سوریه و حمایت از رژیم اسد و حمایت از شورشیان در یمن، و همچنین به دلیل ادامه نقض حقوق بشر ، ادامه خواهد داشت.
گزارش وزارت امور خارجه ایالات متحده در خصوص تروریسم بین المللی در سال ۲۰۱۵، که در آغاز ماه ژوئن گذشته منتشر شد، از ایران به عنوان ” حامى ارشد تروریسم بین المللى” یاد کرده بود، و مداخلات تهران در منطقه و حمایتش از تروریسم و خشونت در سوریه و عراق و بی ثبات کردن امنیت و ثبات منطقه اى از طریق فعالیتهاى تروریستى سپاه پاسداران انقلاب را محکوم کرده بود و به نقش این رژیم در اعمال خشونت مخالفان در بحرین نیز اشاره کرده بود.العربیه

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر