۱۳۹۵ مرداد ۲۲, جمعه

برای پایان جنگ داخلی در سوریه چه باید کرد؟

آیا جنگ داخلی سوریه سرانجام به پایان می‌رسد؟ برای رسیدن به چنین هدفی چه باید کرد؟ خبرنگار سایت آلمانی “اشپیگل آنلاین” در این باره با آنتونی کوردسمن، کارشناس مسائل امنیتی منطقه گفت‌وگویی کرده و نظر او را خواسته است.
آنتونی کوردسمن، کارشناس مسائل امنیتی آمریکا، ۷۷ ساله است و رئیس مرکز مطالعات راه بردی و جهانی (CSIS) در واشنگتن. او سال‌ها مشاور وزارت امور خارجه آمریکا و پنتاگون بوده است. این کارشناس ده‌ها سال است در ارتباط با رویدادهای خاورمیانه و نزدیک تحقیق می‌کند.

کوردسمن در گذشته در وزارت دفاع آمریکا فعالیت می‌کرد. او کارشناس امنیت جهانی است. کوردسمن در مصاحبه با خبرنگار سایت آلمانی “اشپیگل آنلاین” در باره امکان پایان یافتن جنگ داخلی در سوریه نظر داده است.
سیاست ناروشن آمریکا در سوریه
آنتونی کوردسمن، کارشناس مسائل امنیتی آمریکا در پاسخ به این سوال که پاسخ آمریکا و غرب به پنج سال جنگ در سوریه با صدها هزار قربانی و میلیون ها آواره و بروز جریان تروریستی “دولت اسلامی” چیست، گفت “آمریکا انتظار می‌کشد”. آمریکا امیدوار است که روسیه در سوریه به سازشی تن دهد.
کوردسمن گفت آمریکا منتظر است که ببیند آیا کردها موفق به بیرون راندن “دولت اسلامی” از رقه می‌شوند یا نه. آمریکا هنوز نمی‌داند که آیا “دولت اسلامی” را می‌توان از عراق بیرون راند یا نه و نتیجه گرفت که سیاست آمریکا در این باره چندان روشن نیست.
رویای برقراری صلح
خبرنگار سایت آلمانی “اشپیگل آنلاین” در بخش دیگری با اشاره به این موضوع که بحران پناهجویی کنونی و تروریسم بین‌المللی که در حال حاضر اوج گرفته، ریشه در درگیری‌های سوریه دارد، این سوال را مطرح کرد که آیا آمریکا نباید صلح در سوریه را به یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سیاست خارجی خود تبدیل کند؟
پاسخ این کارشناس مسائل امنیتی چنین بود که “ایالات متحده آمریکا نمی‌تواند فقط بر یک کشور خاص متمرکز باشد”، زیرا مراکز بحرانی در افغانستان، تونس، مصر و لبنان نیز توجه آمریکا را می‌طلبند. او گفت در سوریه به طورمشخص دولتی وجود ندارد که آمریکا حاضر به مذاکره با آن باشد. آمریکا نمی‌خواهد با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، مذاکره کند و بقیه گروه‌ها نیز قادر نیستند با هم کنار بیایند و دولتی مشترک برپا کنند.
آنتونی کوردسمن در باره ناامیدانه بودن سخنان‌اش گفت: «نمی‌توان انتظار داشت که جنگ داخلی در سوریه به سرعت پایان یابد.» و ادامه داد که در سوریه نیروهای بسیاری با علاقمندی‌های بسیار متفاوت در مقابل هم قرار دارند.
او گفت در چنین شرایطی انتظار برقراری صلح و پایان یافتن جنگ داخلی خوش خیالی است. او تاکید کرد که داستان‌ها همیشه با خوشی به پایان نمی‌رسند، حتی بعضی داستان‌ها هرگز به پایان نمی‌رسند و فقط در طول زمان تغییر مسیر می‌دهند.
آنتونی کوردسمن بر این نظر است که در چنین شرایطی از دست جامعه جهانی به تنهایی کاری برنمی‌آید. اما هدف‌های مشخصی در این رابطه وجود دارند که باید در تحقق آنها کوشید.
او در این باره گفت گرچه کمک به پناهجویان یا کمک‌های انسان‌دوستانه به طور مستقیم صلح به ارمغان نمی‌آورند، اما امیدی در دل پناهجویان روشن می‌کنند که بسیار ضروری‌ست. یکی دیگر از این هدف‌ها که کوردسمن بر آن تاکید داشت “کمک به کشورهای همسایه سوریه و عراق” است تا آنها به بحرانی مشابه گرفتار نشوند.
او در جواب این سوال که در این سناریو جای آمریکا کجاست، گفت: «آمریکا بزرگ‌ترین یاری‌رسان مالی در جهت کمک‌های امدادگرانه است. این کشور در زمینه نظامی هم در سوریه درگیر است و مبارزه با جریان تروریستی “دولت اسلامی” را از راه هوا فرماندهی می‌کند. این کشور علاقمند به حل بحران سوریه است
کوردسمن اما خاطر نشان کرد که پرزیدنت آینده آمریکا، هر که باشد، باید با قاطعیت بیشتری به آموزش نیروهای مخالف اسد بپردازد و با پیشروی‌های روسیه در این کشور مقابله کند. او در ادامه بر نقش آلمان تاکید کرد و گفت آلمان نیز باید در این رابطه سرانجام تصمیم‌گیری کند که آیا حاضر است در سیاست جهانی فعالانه تاثیرگذار باشد یا نه و اگر آلمان فعالانه همکاری نکند وضعیت بدتر از شرایط کنونی خواهد شد.
ناامنی منطقه در پی حمله آمریکا به عراق
این کارشناس مسائل امنیتی آمریکا این سوال را که آیا آمریکا با حمله به عراق منطقه را ناامن کرده است، گفت: «بله، ما در عراق دچار اشتباه شدیم.» او اما در همین رابطه به مشکل دیگری در منطقه پرداخت و گفت جنگ ایران و عراق در دهه ۱۹۸۰ به هیچ وجه به آمریکا ربطی نداشت. این کشور همچنین هیچ دخالتی در بحران سال ۲۰۱۱ نداشت.
کوردسمن توضیح داد که سال‌هاست گفته می‌شود فساد، اقتصاد ناکارا در کنار رشد شدید جمعیت در کشورهای عرب سبب بحران شده است. تمام این مشخصه‌ها هنوز هم در این کشورها حاکم هستند و ربطی به آمریکا ندارند. مسئولیت هر حادثه‌ای را به گردن آمریکا، به عنوان ابرقدرت می‌اندازند.رادیو آلمان

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر