۱۳۹۵ دی ۱۱, شنبه

مداخله آمریکا در هشتاد و یک انتخابات جهان

در سال‌های 1946 تا 2000 از هر 9 انتخابات در جهان، یکی از دو ابرقدرت دنیا (آمریکا یا روسیه) در یکی از آنها مداخله کرده است.
به نوشته روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز نوشت: آمریکا، بین سال‌های 1946 تا 2000 میلادی، دست کم در هشتاد و یک موردِ مختلف، در انتخابات سایر کشورهای جهان مداخله کرده است.

پایگاه اینترنتی روزنامه لس آنجلس تایمز در مقاله‌ای با عنوان «آمریکا با دخالت در انتخابات سایر کشورها غریبه نیست» به قلم نینا اَگراوال نوشت: فقط در بانک اطلاعاتی یکی از اساتید دانشگاه آمریکا ثبت شده است که آمریکا هشتاد و یک بار تلاش کرده است که بر انتخابات سایر کشورهای جهان تأثیرگذاری کند، که مهم‌ترینِ آن‌ها در ایران، گواتمالا و شیلی بوده است.
در ادامه این مقاله آمده است: سازمان سیای آمریکا، روسیه را به مداخله در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا متهم کرده است. سازمان سیا معتقد است که روسیه این کار را از طریق هک کردن شبکه‌های رایانه‌ای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواهِ آمریکا و سپس انتشار گزینشیِ ایمیل‌های هک شده، انجام داده است.
این در حالی است که منتقدان ممکن است به اقدامات مشابهِ آمریکا در سایر کشورهای جهان اشاره کنند.
آمریکا سابقه‌ای طولانی در تلاش برای تأثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری در دیگر کشورهای دنیا دارد. داو لِوین (Dov Levin) استاد علوم سیاسی در دانشگاه کارنگی مِلون (Carnegie Mellon) در آمریکا، اطلاعات تاریخیِ موثقی گردآوری کرده است که نشان می دهد، آمریکا از دوران پس از پایان جنگ دوم جهانی تا سال دو هزار میلادی، هشتاد و یک مرتبه در انتخابات سایر کشورهای دنیا مداخله کرده است.
شایان ذکر است که این رقم، شامل کودتاهای نظامی یا تلاش برای تغییر رژیم‌ها نمی‌شود، زیرا معمولاً آمریکا پس از آن‌که نامزدی انتخاباتی در یکی از کشورهای جهان که مورد علاقه آمریکا نبوده است در انتخابات پیروز می‌شود، تلاش می‌کند او را سرنگون سازد. این نوع مداخلاتِ آمریکا، به ویژه در کشورهای ایران، گواتمالا و شیلی رخ داده است.
رقم هشتاد و یک بار مداخله‌ی آمریکا در انتخابات سایر کشورهای جهان، همچنین شامل کمک‌های عمومی آمریکا به روند انتخابات در برخی از کشورهای دنیا، مانند نظارت بر روند انتخابات، نمی‌شود.
داو لِوین مداخله را به این صورت تعریف می‌کند که، مداخله یعنی: «حرکتی پرهزینه که طراحی شده است تا نتایج انتخابات را به نفع یکی از دو طرفِ رقیب، رقم زند.» این نوع حرکات، که در دو سومِ موارد، به صورت مخفیانه انجام می‌شود، شامل اعطای کمک‌های مالی به ستادهای انتخاباتیِ احزاب خاص (مورد نظر آمریکا)، نشر اطلاعات دروغین یا تبلیغاتِ نادرست و همچنین آموزش دادن به مسئولان و کارکنان محلیِ فقط یکی از دو حزبِ رقیب در خصوص روش‌های مؤثر تبلیغات انتخاباتی و تحریک مردم به رأی دادن به نامزد آن حزب، می‌شود.
آمریکا به یک طرفِ شرکت کننده در انتخابات، از جمله در نحوه طراحی پوسترهای تبلیغاتی، کمک می‌کند، به نفع یکی از نامزدها اعلامیه منتشر می‌کند و ضد دیگری تهدید می‌کند و همچنین اعلام می‌دارد که اگر فلان نامزد پیروز شود، کمک‌های مالی خارجی را به آن کشور ادامه خواهد داد، ولی اگر رقیبش پیروز شود، این نوع کمک‌های مالیِ خارجی را قطع خواهد کرد.
براساس نتایج مطالعات داو لوین، در 59 درصد از موارد، طرفی که از انواع مختلف کمک‌های آمریکا برخوردار شده بوده است، در کشوری که آمریکا در انتخابات آن مداخله کرده بوده، روی کار آمده است. به تخمین لوین «مداخلات انتخاباتی آمریکا در حمایت از یک حزبِ خاص» به طور میانگین، میزان آراء آن حزب را سه درصد افزایش می‌دهد، که در رقابت‌های نزدیکِ انتخاباتی، ممکن است سرنوشت‌ساز باشد.
بررسی‌های لوین نشان می‌دهد که آمریکا تنها کشور قدرتمند جهان نبوده که تلاش داشته است در انتخابات سایر کشورهای دنیا مداخله کند.
به عنوان مثال، روسیه پس از خاتمه جنگ دوم جهانی تا پایان قرن بیستم، تلاش کرده است بر نتایج 36 انتخابات مختلف در سایر کشورهای جهان تأثیر بگذارد.
در تمام آن دوران (بین سال‌های 1946 و 2000) از هر 9 انتخابات برگزار شده در سراسر جهان، یکی از دو ابرقدرت دنیا (آمریکا یا روسیه) در یکی از آن انتخابات‌ها مداخله کرده است.

نویسنده این مقاله سپس به تشریح برخی از موارد مشخص از مداخلات آمریکا در انتخابات سایر کشورهای جهان از انتخابات سال 1948 ایتالیا گرفته تا انتخابات سال 2000 یوگوسلاوی، می‌پردازد

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر