۱۳۹۶ فروردین ۱, سه‌شنبه

نفوذ گام به گام پاکستان در خاورمیانه

ترجمه و تنظیم: مجید بچاوی
مقامات پاکستان می‌گویند این کشور در حال مذاکره با عربستان سعودی برای ارسال نیروهای نظامی و محافظت از این کشور در برابر داعش و حوثی‌ها است. برنامه‌هایی در جریان است کهیک تیپ از پاکستان به منطقه اعزام شود. این موضوع بنا به درخواست عربستان برای در اختیار داشتن گروهی به‌عنوان نیروهای واکنش فوری انجام می‌شود.

اسلام‌آباد و ریاض روابط بسیار طولانی و نزدیکی در زمینه امنیتی و نظامی داشته‌اند و معمولاً این فرماندهان ارتش عظیم پاکستان هستند که برای آموزش سربازان عربستانی به کشور اعزام می‌شوند. گمانه‌های مختلفی وجود دارد ولی متخصصان این امر بر این باورند که نیروهای پاکستانی مشغول به خدمت در ارتش عربستان در حدود ۷۰ هزار نفر هستند. البته درخواست این‌چنینی برای ارسال یک تیپ ارتش پاکستان تنها در زمان‌های رخ می‌دهد که ریاض در شرایط بحرانی باشد.
یکی از مقامات ارشد ارتش پاکستان این درخواست عربستان را تأیید کرده است ولی تأکید داشته که این نیروها از مرزهای عربستان برای عملیات علیه حوثی‌ها خارج نمی‌شوند.
از دو زاویه می‌توان این اقدام عربستان را تحلیل کرد:
نخست: مجموعه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس در کنار یکدیگر بزرگ‌ترین گروه واردکننده اسلحه در جهان را تشکیل می‌دهند. در دوره‌ای که بهای نفت مدام رو به کاهش گذاشته است، این کشورها به دنبال متنوع کردن روابط استراتژیک خود و در پی پیمانکاران ارزان‌قیمت‌تری، در نسبت به غرب، در زمینه تسلیحاتی بوده‌اند؛ بنابراین در چرخشی به‌سوی شرق و در مسیر کاهش وابستگی به غرب، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس رو به‌سوی پاکستان، چین و ترکیه کرده‌اند. در حال حاضر امارات متحده عربی پیشرفته‌ترین ارتش عرب در بخش دفاعی را داراست، اما قطر و عربستان ظرفیت گسترش ارتش و سامانه‌های دفاعی خود را دارند؛ جایی که پاکستان می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.
سال گذشته مانور هواپیمای جنگی JF-۱۷ که محصول مشترک پاکستان و چین است در قطر پیامی به منطقه ارسال کرد: «پاکستان صرفاً جایی برای تأمین نیروی انسانی نیست بلکه ما فنّاوری و تشکیلات نظامی نیز در اختیار داریم
در سال‌های اخیر نیز کارخانه تولید اسلحه پاکستانی Pakistan Ordnance Factory دفتری در دبی باز کرد و این دفتر تمامی خاورمیانه را تحت پوشش خود دارد. ارتش پاکستان قول همکاری با قطر برای برقراری امنیت در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را نیز داده‌اند. در گزارش‌ها آمده بود که در دیداری که هفته گذشته (۷ مارس) نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان به کویت داشت، کویت موافقت کرده بود که یک پالایشگاه در بلوچستان به علاوه خط لوله‌ای که محصولات انرژی را از کراچی به هاب‌های صنعتی در استان پنجاب برسانند احداث کند.
پروژه‌های نظامی و اقتصادی میان کشورهای عربی خلیج‌فارس و پاکستان به اینجا ختم نمی‌شوند ولی منظور از ارائه این آمارها این بود که نشان دهیم پاکستان برنامه‌هایی جدی برای گسترش نفوذ و حضور خود در خاورمیانه دارد و از طرف دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس نیاز به کشورهایی برای تأمین نیروی انسانی و نظامی خود دارند که با توجه به صنایع نظامی پاکستان و روابط اقتصادی گسترده، یکی از اصلی‌ترین این کشورها برای برآوردن خواست کشورهای عرب، پاکستان خواهد بود.
دو: از آغاز مداخله نظامی در یمن و عملیات معروف به طوفان راسخ که رهبری آن را عربستان  سعودی به عهده دارد، یمن و حوثی‌ها تبدیل به تمرینی نظامی برای ارتش‌های جنگ‌ندیده‌ی کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس شدند. با توجه به اینکه علی‌رغم تمام امکاناتی که کشورهای مختلف به این ائتلاف کردند (بحرین و قطر ۱۲ جنگنده اف–۱۶ و میراژ ۲۰۰۰، امارات متحده ۳۰عدد هواپیمای مختلف جنگی، مراکش و اردن هرکدام شش اف–۱۶، کویت ۱۵ اف.ای ۱۸هورنت، سودان سه سوخو اس-یو ۲۴ و…) و انجام بمباران‌های هوایی متعدد که در شمار جنایت  جنگی می‌تواند به‌حساب آید، هنوز شرایط در یمن آن‌گونه که عربستان می‌خواهد به سود این کشور به پایان نرسیده است. این درخواست از ارتش پاکستان برای حضور در مرزها و امکان واکنش سریع علیه تحرکات حوثی‌ها و داعش می‌تواند، در کنار دلایل مختلفی که بخشی از آن‌ها در بالا آمد، در ادامه آن مشق نظامی کشورهای عرب خلیج‌فارس باشد.
آنچه هست، تلاش عربستان برای اعمال قدرت در منطقه، تلاش دیگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس برای داشتن نیرویی نظامی-دفاعی قابل‌اتکا، خواست و خیز پاکستان برای داشتن سهمی بیشتر از بازار بسیار بزرگ اسلحه در این منطقه همگی قطعات پازلی هستند که وقتی در کنار قطعه جدید، ارسال این تیپ از ارتش پاکستان به عربستان، قرار بگیرند تصویری روشن‌تر از آنچه در منطقه می‌گذرد به دست می‌دهند.
منبع: تارنمای دِنشنال

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر