۱۳۹۶ تیر ۱۴, چهارشنبه

افشاگری کارمند عالیرتبه پلیس ترکیه درباره نقش اردوغان در حمایت از تروریسم اسلامی و نقش ایران در قتلهای زنجیره ای ترکیه

ترجمه و تلخیص: سیما صابر
مطلبی که مشاهده می کنید نسخه بسیار کوتاه شده ی مقاله بلندیست که اخیراً در روزنامه چپ آلمان منتشر شده است. در این مقاله رئیس سابق اداره مبارزه بر علیه تروریسم در ترکیه که به علت مخالفت با سیاست های رئیس جمهور فعلی ترکیه اردوغان از کار برکنار و مجبور به ترک این کشور شده است، دست به افشاگری در مورد سیاست‌های حمایتگرانه ترکیه از تروریست های اسلامی می زند. علت کوتاه کردن این مقاله این است که برای کسانی که وقایع سوریه و دخالت های کشورهای اسلامی منطقه در این جنگ را دنبال می کنند،بسیاری از افشاگری های کارمند عالیرتبه چیز جدیدی برای گفتن ندارد. برعکس برخی از افشاگریهای های آقای «احمد ساعیت یایلا» که می‌تواند برای خوانندگان فارسی زبان اطلاعات تازه ای در بر داشته باشد را در اینجا مژرح کرده ام.

احمد ساعیت یایلا کارمند عالی رتبه سابق سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه که پست‌های مختلفی در اداره پلیس و سازمانهای مبارزه با تروریسم داشته است، رجب طیب اردوغان را متهم به از حمایت از تروریستها و تروریسم اسلامی در جهت بهره برداری از آنها برای اهداف استراتژیکی ترکیه در منطقه می کند.
احمد ساعیت یایلا در مصاحبه اختصاصی با «اینسورج اینتلیجنس» مدعی میشود در دورانی که وی ریاست ادارات مختلف سیاسی سازمان‌های اطلاعاتی را به عهده داشته است اسناد و مدارک کافی دال بر حمایت دولت ترکیه از سازمان جاسوسی تروریستی داعش جمع آوری کرده و خود شخصا شاهد این حمایت‌ها بوده است، به دلیل این افشاگری‌ها او مجبور به ترک ترکیه گشته و پسر ۱۹ ساله اش که قصد داشته است ترکیه را به مقصد اروپا ترک کند در مرز ترکیه دستگیر و به اتهام واهی جاسوسی توسط دولت اردوغان در بازداشت به سر میبرد.
تلاشهای احمد ساعیت یایلا برای نجات پسرش از زندان های اردوغان تاکنون بی‌نتیجه مانده است یکی از دلایل شکست این تلاش‌ها جو رعب و وحشت ایست که اردوان و حزب حاکم این کشور در ترکیه ایجاد کردند، این محیط وحشت آور تا آن حد پیش می رود که هیچ وکیل مدافعی حاضر نیست به خاطر فشار دولت ترکیه، وکالت پسر ۱۹ ساله احمد ساعیت یایلا را برعهده بگیرد.
احمد ساعیت یایلا بار دیگر تاکید می کند که افشاگری هایی که در سال ۲۰۱۴ توسط روزنامه ها و رسانه های گروهی ترکیه از جمله روزنامه حریت صورت گرفت و نشان داد که دولت ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان زیر پوشش ارسال کمک های انسانی با کمک تشکل های خیریه اسلامی تنها به ارسال اسلحه، مهمات، خمپاره و دیگر تسلیحات نظامی برای داعش، القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی اسلامی پرداخته است. تا اینجای ماجرا از سوی رسانه‌های متعهد ترکیه و بین المللی افشا شده و چیز جدیدی را بیان نمی کند، نکته جدید در این موضوع تایید رسمی کمک‌های نظامی اردوغان از سوی کارمند عالی رتبه دولت ترکیه می باشد.
رجب طیب اردوغان تمام تلاش خود را به کار می بندد که مانع انتشار این حقایق شود و کسانی را که دست به این افشاگری‌ها بزنند تحت تعقیب به اصطلاح قانونی قرار داده و آنها را متهم به جاسوسی، تهدید امنیت ملی و همکاری با فتح الله گولن می‌کند.
احمد ساعیت یایلا تاکید می کند که این افشاگری‌ها عین واقعیت است و هیچ ربطی به جنبشی فتح الله گولن ندارد.
او در این رابطه می‌گوید که در آن زمان او مسئولیت و ریاست بخش مبارزه با تروریسم را در ترکیه به عهده داشته است و در رابطه با تحقیقاتی که بر علیه انجمن های کمک های انسانی خیریه و عامل منفعه صورت داده است، اسناد و مدارک کافی به دست آورده که این سازمان مستقیمن از داعش و دیگر گروه های تروریستی اسلامی حمایت می کنند در همین رابطه به دستور و رئیس وقت تشکیلات دستگیر می شود، در عین حال او در رابطه با تحقیقات بعدی متوجه می شود که همین سازمان خیریه در ماجرای کشتی ارسالی ترکیه به نوار غزه نقش اصلی را داشته است و ارسال این کشتی با مشاوره و تایید مستقیم رجب طیب اردوغان صورت گرفته.
قصد اردوغان از این عملیات این بود که به مردم ترکیه این تصور را بقبولاند که او با ارسال این کشتی و شکستن محاصره نوار غزه قصد دارد که اورشلیم را تحت فشار قرار دهد تا حقوق فلسطینی‌ها را به رسمیت بشناسند، هدف او این بود که از خود یک قهرمان بسازد، اما به جای موفقیت در این عملیات، انسان ها کشته می شود و سیاست قهرمان سازی در وهله اول به شکست می انجامد اردوغان اما از این شکست کمال استفاده را می‌کند تا بخشی از مردم ترکیه را به سوی افراطی گری بیشتر سوق دهد.

از راست به چپ: فاروک کوچا و هاکان فیدان
شخصیت اصلی ارسال کمک‌های انسانی ترکیه که در واقع سلاح‌های و تجهیزات نظامی بودن شخصی به نام هاکان فیدن است.
هاکان فیدن، که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ ریاست این انجمن خیریه را به عهده داشته است افسر سابق ارتش ترکیه بود و از سال ۲۰۰۷ به عنوان مدیر عامل نخست وزیر ترکیه فعالیت می‌کرد او از سال ۲۰۱۰ به ریاست سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه میت رسیده است.

بر اساس اطلاعات احمد ساعیت یایلا، هاکان فیدن مسئول قتلها و ترورهای زنجیره ای بوده است که در سال های ۹۰ تعدادی از روشنفکران چپ لیبرال ترکیه را قربانی خود کرد، این روشنفکران که در ارتباط با روزنامه جمهوریت فعالیت می‌کرده اند توسط بمبهائی که در اتومبیلشان منفجر شده است و یا بوسیله بمبهای پاکتی به قتل رسیدند. در آن سالها سازمان تروریستی سنی اعلام موجودیت می‌کند که نام خود را «حزب الله ترکیه» مینهد این سازمان که اکثریت اعضای آن را کردهای مذهبی ترکیه تشکیل می‌دهند از دشمنان اصلی حزب کارگران کردستان ترکیه یا پ ک ک بوده است، تحقیقات پلیس در آن دوران نشان می دهد که کشتن خبرنگاران متمایل به چپ لیبرال روزنامه جمهوریت مانند Ugur Mumtu, یا فعال حقوق زنان خانوم Bahriye Üçok و یا دیگر روشنفکر معروف ترکیه آقای Ahmet Taner Kışlalı توسط این سازمان تروریستی اسلامی صورت گرفته است. دو تن از اعضای مهم این سازمان تروریستی در آن دوران از مشاوران نزدیک فعلی رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان می باشد نام این افراد بنابر اطلاعات احمد ساعیت بایلا عبارت است از هاکان فیدن و فاروک کوچا (Faruk Koca) .

Uğur Mumcu – Bahriye Ucok – Ahmet Taner Kışlalı
فاروک کوچا از بنیانگذاران اولیه حزب حاکم ترکیه یعنی حزب عدالت و توسعه یعنی حزب آقای رجب طیب اردوغان است.
تشکیلات تروریستی سنی حزب الله ترکیه هیچ ارتباطی با تشکیلات حزب الله لبنان، که مورد حمایت ایران است ندارد، اما بر اساس اطلاعات احمد ساعیت یایلا، حزب الله ترکیه دارای روابط تنگاتنگی با مقامات بالای پلیس ترکیه بوده و در عین حال با اعضای سازمان اطلاعات و امنیت ایران پس از انقلاب هم مربوط بوده است.(یایلا در مورد جزعیات ارتباط ابران و حزب الله تذکیه توصبح بیشتری نمی دهد – مترجم) دیده بان حقوق بشر در ترکیه مطمئن است که حزب الله ترکیه از ابتدا که تشکیل شده است در ارتباط مستقیم با نظامیان این کشور بوده و حتی نماینده مجلس ترکیه Fikri Sağlar شهادت می دهد که این تشکیلات تروریستی با مقامات بالای نظامی در ترکیه ارتباط مستقیم داشته است و توسط آنها حمایت و تقویت شده است.
در سال ۱۹۹۵ بر اساس گزارش رسمی پارلمان ترکیه واحدهای نظامی ارتش ترکیه اردوگاه هایی را برای تربیت اعضای حزب الله ترکیه در مناطق مختلف اطراف بتمن تشکیل داده و به آموزش آنها پرداخته اند پس از انتشار این گزارش وزارت امور خارجه ترکیه حزب الله ترکیه را به عنوان یک جریان تروریستی ارزیابی و در لیست سازمان‌های تروریستی خود قرار داد.
در سالهای اخیر حزب الله ترکیه ظاهرا تنها به فعالیت های سیاسی می‌پردازد البته بدون آنکه از گذشته تروریستی خود ابراز پشیمانی و یا انتقادی کند، سرنخ های ارتباطی این جریان با داعش القاعده و دیگر تروریست های اسلامی همچنان دست نخورده باقی مانده است.
«ابو حنزلا» که نام واقعیش Halis Bayancuk می باشد، در ترکیه رسما وظیفه امیر داعش را به عهده دارد. همین فرد چند سال قبلتر از سوی رادیو تلویزیون دولتی ترکیه به عنوان رئیسی القاعده ترکیه شناسایی شده بود.
»حالیس بایانچوغ» امیر داعش ترکیه کسی نیست بجز پسر «حاجی بایانچوغ» یکی از بنیانگذاران حزب الله ترکیه!

در این تصویر«حالیس بایانچوغ» را مشاهده می کنید که توسط پلیس ترکیه دستگیر شده، در ترکیه شاهد تکرار دستگیری های سران داعش و القاعده می باشیم در تمام این دستگیری ها که معمولاً منجر به آزادی دوباره آنها می‌شود، شاهد این هستیم که تروریست‌های اسلامی از آزادی فعالیت و رفت و آمد گسترده ای در این کشور برخوردارند، حتی پلیس ترکیه حاضر به دستبند زدن به این جنایتکاران نیست.
در عملیات پلیسی که در سال ۲۰۰۷ در بینگول،کوجاعلی، آنکارا و دیاربکر صورت گرفت معلوم شود که تشکل القاعده در ترکیه با همکاری حزب الله ترکیه گسترش یافته اند و فعالیت‌های القاعده در این مناطق تحت عنوان حزب الله ترکیه صورت گرفته.
امروله اصلو، مأمورتحقیاتی در این مورد تاکید می کند که بیشتر شبکه القاعده در ترکیه دارای ارتباطات مستقیم با حزب‌الله ترکیه بوده‌اند.

اعضای داعش بدون دستبند و در آزادی کامل
خبرنگاران ترکیه ای گزارش می دهند که تعداد قابل توجهی از اعضای حزب الله ترکیه را سلفی‌ها و افراطیونی تشکیل میدهند که امروز در کنار داعش و القاعده در سوریه بر علیه دولت سوریه میجنگد.
یایلا ادعا مبکند با توجه به حمله پلیس به حزب اله ترکیه در سالهای ۹۰ بدلیل ترورهای مخالفان، به اسناد زیادی دست یافت، او تاکید می‌کند که این اسناد نشان می‌دهد حزب الله ترکیه در ارتباط مستقیم سازمان اطلاعاتی ایران و دو شخصیت نامبرده بسیار نزدیک به اردوغان یعنی هاکان فیدان و فاروک کوچا بوده است، فیدان و کوچا از سوی یایلا متهم به ترور روشنفکران در سالها میشوند.
در ارتباط با این تحقیقات پلیس و دادستانی، هاکان فیدان از ترکیه میگریزد و به آلمان رفته و سپس راهی آمریکا می شود و سالها در آنجا در تبعید می ماند بدون آنکه تحت تعقیب قرار بگیرد و یا آمربکا کوچکترین مشکلی برایش ایجاد کند، پس از روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه و رجب طیب اردوغان در ترکیه هاکان فیدان هم به این کشور بازگشته و ریاست سازمان کمکهای انسانی را به عهده می گیرد و حکم دستگیری او هم گم و گور میشود!
با آغاز ریاست هاکان فیدان در رأس این سازمان خیریه، عملاً دست حزب عدالت و توسعه و اردوغان برای ارسال تسلیحات و مهمات تحت پوشش کمک های انسانی در آیندهدباز گذاشته میشود. در عین حال هاکان فیدان به عنوان کاندیدای ریاست سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه مطرح بود. کمک های مهم نظامی ترکیه که شامل مواد منفجره، راکتهای گاز مایع و سلاح های سنگین و ارسال نفرات تروریست به سوریه می شود همچنان از سوریه سازمان اطلاعات و امنیت این کشور میت صورت میگیرد، قابل توجه است که هر دو تشکلی که فیدان در آنها مسئول لوده و هست مهمترین ابزار گیترشزتروریسم در منطقه اند، فیلم و گزارشهای زیادی موجود است که نشان می دهد که سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه میت اتوبوسهای حامل تروریست‌ها را تا مرزهای سوریه به این کشور همراهی کرده و با استفاده از تاریکی شب آنها را راهی سوریه کرده است. گزارشهای پلیس مرزی ثابت میکند که رفت و آمد هزاران تروریست ترک و خارجی در مرز سوریه ثبت شده و پلیس که معمولا برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر اتوبوسها را کنترل میکند، متوجه مساح بودن میافران می‌شود، بازجوئی از رانندگان اتوبوسها نشان نیدهد همه آنها آشکارا اعتراف میکنند که توسط میت استخدام شده اند تا مسافران مسلح را حمل و نقل کنند، اسناد و مدارک و شهادت شاهدان عینی نشان از اقامت هزاران نفر از اعضای داعش در شهرهای مرزی ترکیه در آپارتمانهائی است که میت در اختیار آنها قرار داده است، جدا از حمایتهای لجستیکی شامل تامین مواد غذائی و پوشاک و انیفورم تروریستها، دولت اردوغان به مداوای هزاران تن از مجروحین داعش و القاعده در بیمارستانهای خود پرداخته است و ترکیه در عین حال نقش استراحتگاه آنان را بازی میکند.از معروفترین بیماران بیمارستانهای تروریسم پرور ترکیه مبتوان از الهیالی مرد شماره ۲ داعش نام برد.

الهیالی مرد شماره ۲ داعش
در مورد نقش اردوغان و پسرش در رابطه با فروش نفت سوریه توسط داعش یایلا مدعی است که کمترین شکی وجود ندارد، اردوغوان و پسرش با همکاری دولت اقلیم کردستان عراق (بارزانی) به فروش نفت سوریه میپرداختند، داعش از طریق دزدیدن و فروش نفت از طریق پسر اردوغان به ثروتی نجومی رسید، تا حدی که دیگر وقت شمردن اسکناسها را نداشت و فقط آنها با ترازو وزن میکرد، احمد ساعیت یایلا مدعی است،که فروش نفت سوریه بهرحال پدیده پیچیده ای بود، علیرغم فروش نفت از طریق اردوغوان و بارزانی و پرداختن بخشی از درآمدن آن به داعش، دولت سوریه هم بخشی از این نفت را برای مصرف داخلی دریافت میکرد، این وصعبت منجر به این میشد که در مواردی که پالایشگاههای تحت کنترل داعش دچار نقص فنی میشدند، متخصصانی از سوی دمشق برای تعمیر آنها اعزام می‌شدند و آنها پس از انجام تعمیرات لازم سالم به دمشق باز می‌گشتند، به شرط آنکه انتقال انرژی به مناطق تحت کنترل دولت قطع نشود.
یایلا تاکید می‌کند که کشورهای عضو ناتو که هم‌پیمانان ترکبه هستند از فعالیت‌های خطرناک دولت اردوغان کاملان مطلعند و او در فرصت‌های مختلف با مسئولان ناتو در این مورد به گفتگو پرداخته است، و این کشورها عملا با باز گذاشتن دست رژیم ترکیه مستقیماً از تروریسم حمایت می‌کنند.
https://medium.com/insurge-intelligence/former-turkish-counter-terror-chief-exposes-governments-support-for-isis-d12238698f52
https://www.rubikon.news/artikel/whistleblower-enthullt-wie-der-fuhrende-nato-verbundete-den-is-bewaffnet-und-unterstutzt

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر