۱۳۹۶ اسفند ۱۵, سه‌شنبه

نقش سیدامامی در افشای «آثار مواد رادیو اکتیو در محیط زیست» و توقف پروژه‎های عمرانی سپاه


شواهد نشان میدهد بازداشت کاووس سیدامامی و تعدادی از فعالان محیط زیست با لو رفتن آسیبهای فاجعهبار محیط زیست ناشی از فعالیتهای اتمی در ایران و آثار مخرب فعالیتهای عمرانی سپاه به ویژه در پروژههای سدسازی و انتقال آب و سپس توقف آنها با فشار  دولت مرتبط است.

از پروژههای زیست محیطی که سیدامامی و همکاران او اجرا میکردند ارسال گونههای نادر جانوری و گیاهی به پژوهشگاههای خارجی بوده که در یک روال قانونی و متعارف صورت میگرفت.
در این پروژه از انواع گونههای گیاهی نمونهبرداری شده و بعضی گونههای خزندگان از جمله مارمولک، آفتاب‌پرست و سوسمار نیز به پژوهشگاههای آمریکایی ارسال شده است. این پژوهشگاهها پس از آزمایش‌ روی گونههای گیاهی و جانوری (که عموما از خزندگان بودند) آثار رادیواکتیو روی بدن آنها کشف میکنند و در تحقیقات بعدی متوجه میشوند بسیاری از جانوران، گیاهان و حتی آبها و چشمههای طبیعی بعضی مناطق ایران که نزدیک سایتهای اتمی قرار دارند آلوده به مواد و تشعشعات رادیواکتیو هستند.
در ادامه تحقیقات مشخص میشود که مواد رادیواکتیو بدن بومیان مناطق نزدیک به سایتهای اتمی ایران را هم آلوده کرده است. بخشی از آبهای آلوده نیز به مصارف کشاورزی رسیده و محصولاتی که از این منابع آبیاری شده‌اند نیز آلوده به مواد رادیواکتیو هستند.
در واقع پروژه‌های زیست محیطی در ایران بیش از پیش باعث برملاشدن  فعالیتهای اتمی جمهوری اسلامی و مهم‌تر از آن، آلودگی‌های گسترده‌ی اتمی، شده است. با این همه هنوز اطلاعات کافی در دست نیست که این گونههای جانوری و گیاهی از چه زمانی آلوده به رادیواکتیو شده‌اند. احتمال می‌رود پژوهشگاههای خارجی که آزمایش‌های مربوطه را انجام داده‌اند در مورد جزییات این آلودگی‌ها اطلاعات بیشتری داشته باشند.
همچنین مشخص نیست که سیدامامی و دیگر فعالان محیط زیست آیا به طور مشخص از امکان این آلودگی‌ها باخبر بوده و به دنبال یافتن نشانه‌هایی بوده‌اند و یا اینکه ناخواسته و در پی فعالیت‌های مربوط به محیط زیست به موضوع آلودگیهای هسته‌ای پی برده‌اند.
پس از رسانهای شدن مرگ مشکوک سیدامامی در اوین نهادهای امنیتی ادعا کردند که گروهی از فعالان محیط زیست در پوشش حفاظت از یوزپلنگ و مقابله با شکار حیوانات با هدایت افسران اطلاعاتی سیا و موساد اقدام به نفوذ در جامعه علمی ایران و جمعآوری اطلاعات از اماکن حساس و تاسیسات موشکی کرده‌اند. همین ادعا سبب شد تا توجهات روی برنامه‌های اتمی و آلودگی‌های هسته‌ای متمرکز شود.
حسن فیروزآبادی مشاور نظامی علی خامنهای در یک سخنرانی حتی ادعا کرد آمریکا از سوسمار، مارمولک و آفتاب‌پرست برای جذب امواج اتمی و جاسوسی از ایران استفاده کرده است.
آنچه حسن فیروزآبادی مشاور خامنهای در امور نظامی در مورد مارمولک و سوسمار جاسوس گفت با آنچه پس از آن غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل نیز در سخنرانی دیگری در مورد دستکاری ژنتیک گیاهان و آلوده کردن آبها در جنگ‌های بیوشیمی مدعی شد، تکمیل گشت. وی گفت دشمن با دستکاری ژنتیک ویروسها و باکتریها به دنبال حملات بیوتروریستی است. با این دست پیش گرفتن برای پس نیفتادن از سوی مقامات مسئول، دست‌کم به این نتیجه می‌توان رسید که دستگیری فعالان و پژوهشگران محیط زیست و حتی سقوط هواپیمای شرکت آسمان که در فاصله‌ای کوتاه پس از افشای بازداشت‌ها روی داد و چندین استاد و محقق و فعال محیط زیست در آن کشته شدند، به  احتمال زیاد با برنامه‌های اتمی رژیم مرتبط است. اما دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی نتوانست دستگیری فعالان محیط زیست را مخفی نگاه دارد و خبر بازداشت آنها روز ۲۰ بهمن ۹۶ توسط کیهان لندن منتشر شد و یک روز بعد دستگاه قضایی را به واکنش واداشت.
یکی از مناطقی که گفته می‌شود در سال‌های اخیر به شدت دچار آلودگی رادیواکتیو شده ساحل بوشهر است. جایی که پسماندها و پسابهای نیروگاه اتمی وارد آبهای خلیج فارس میشود. کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و بسیاری از فعالان محیط زیست در مورد خطرات ناشی از فعالیتهای اتمی ایران در این مناطق بارها هشدار داده‌اند.
از پروژههای جدی سیدامامی و همکاران او مطالعه‏‌ روی آثار آلودگی‌های اتمی بر گونههای جانوری در خلیج فارس (از جمله پروژه حفاظت از دلفین بینی بطری) بود  که از این طریق هم اطلاعاتی به بیرون درز پیدا کرده است.
مرگ مشکوک ۴۷ پستاندار دریایی در خلیج فارس در سالهای گذشته و مرگ این دلفینها از فجایع زیست بومی جنوب ایران است.
سیدامامی قبل از انقلاب استاد دانشگاه جندی شاپور اهواز بود؛ وی با آغاز جنگ ایران و عراق داوطلبانه به آبادان میرود و در همین فاصله فرزند و همسر خود را به بوشهر میفرستد. فرزند دیگر او رامین (کینگ رام) فروردین‌ماه ۱۳۶۰ در بوشهر متولد میشود.
ارتباط سیدامامی با بعضی فعالان محیط زیست استان بوشهر که روی آلودگیهای زیست محیطی نیروگاه بوشهر تحقیق میکردند بر اساس این آشنایی شکل گرفت.
طبق گزارشهای مندرج در وبسایت موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» بخشی از فعالیتهای این موسسه در استان بوشهر و آبهای خلیج فارس بوده است.
فروردین ۱۳۹۲ پس از زلزله بوشهر، شورای همکاری خلیج فارس در عربستان نشست اضطراری تشکیل داد تا خطرات ناشی از تشعشعات رادیواکتیو در صورت آسیب دیدن راکتور اتمی بوشهر در شرایط وقوع زلزله را بررسی کند.
همان زمان مدیرکل وقت حفاظت محیط زیست بوشهر در سخنرانیِ «روز ملی فناوری هستهای» ادعا کرد روند رعایت استانداردهای زیست محیطی نیروگاه اتمی قابل تحسین است.
یکی از مواردی که اطلاعات سپاه همچنان پیگیر آن است پرونده ناپدید شدن یک قطعه ایزوتوپ رادیواکتیو (ایریدیوم ۱۹۲) از نیروگاه بوشهر است که در پاییز سال ۱۳۹۵ افشا شد و جمهوری اسلامی ادعا کرد سرقت آن را به اطلاع آژانس بینالمللی انرژی اتمی رسانده است.
این ماده رادیو اکتیو هم اشعه گاما و هم الکترون را به اطراف خود ساطع میکند و اگر موجودات زنده چند ساعت در مجاورت آن قرارگیرند می‌میرند.
این خبر برای نخستین بار در روزنامه شرقالاوسط افشا شد. این روزنامه نوشت که یک دستگاه مولد رادیواکتیو از نیروگاه بوشهر سرقت شده و از آن میتوان برای ساخت بمبهای کثیف استفاده کرد.
ادامه بازداشت فعالان محیط زیست به ویژه در استانهای جنوبی ایران ادامه پیگیری پرونده مطالعه دلفینها و کوسه است.
سیدامامی دارای دکترای جامعه‌شناسی و عضو هیات علمی دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی دانشگاه «امام صادق» بود و تخصص دانشگاهی وی در زمینه محیط زیست نبود اما با گروهی از کارشناسان و فعالین محیط زیست که «موسسه حیات وحش میراث پارسیان» استخدام کرده بود در حوزه محیط زیست و پروژههای اقلیمی فعال شد.
بعضی از همکاران سیدامامی با سازمان محیط زیست همکاریهای زیادی داشتند.
به تور انداختن دوتابعیتیها توسط سپاه با هدف مبادله آنها در ازای باج و همچنین پولهای بلوکه شده تحت عنوان «پروژه مقابله با نفوذ» پس از برجام شدت گرفت.  سیدامامی و برخی همکاران او در عرصه محیط زیست نیز که دوتابعیتی بوده و با دولت روحانی همکاری داشته‌اند در فهرست سیاه اطلاعات سپاه قرار گرفتند.
اطلاعات سپاه به دولت روحانی هشدار داده بود که همکاری خود با دوتابعیتیها را قطع کند و محمود علوی وزیر اطلاعات هم ادعا کرده بود که همه آنها برکنار شدند. اطلاعات سپاه در جریان مذاکرات اتمی متوجه شد که در چند مرحله اطلاعات مربوط به فعالیتهای اتمی ایران لو رفته است. از آنجا بود که عملیات کشف منافذ اطلاعاتی را آغاز کرد که یک فاز آن شامل درّی اصفهانی و تعدادی دیگر شد  و فاز بعدی بازداشت سیدامامی و همکاران او بود؛ به نظر می‌رسد فازهای دیگر این عملیات همچنان در حال پیگیری است.
بر اساس منابع غیر رسمی، گویا سیدامامی بخشی از آسیبهای ناشی از دستکاریهای سپاه در طبیعت مربوط به پروژههای سدسازی و انتقال آب را مستند کرده و گزارش آن را به سازمان محیط زیست در دولت حسن روحانی داده بود و دولت هم جلوی اجرای این پروژهها را گرفت؛ در نتیجه فعالیتهای سپاه در این عرصه کساد و با اختلال روبرو شد. سد گتوند یکی از پروژههای ناموفق و زیانبار سپاه است که «قرارگاه خاتم‌الانبیا» مجری آن بوده است.
باید منتظر ماند و دید که آیا ابعاد دیگری از پرونده سیدامامی و فعالان محیط زیست که برای پروژههای سپاه در حوزههای مختلف مشکل ایجاد کردند به تدریج افشا می‌شود یا نه.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر