۱۳۹۶ اسفند ۱۳, یکشنبه

پیشنهاد رسانه آمریکایی برای قطع کریدور هوایی ایران به سوریه


 پایگاه فارین‌پالیسی نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا باید کریدور هوایی ایران به سوریه را مسدود کند.
نویسنده این گزارش مدعی شده، جنگنده‌های ایرانی به «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه در کشتار کمک و زمینه را برای اقدام علیه اسرائیل فراهم می‌کنند.

در این گزارش آمده است: هم اکنون این فرصت برای آمریکا وجود دارد که حضور ایران را در سوریه محدود کند و این اقدام را با پایان دادن به سیاست‌های اشتباهی که چنین دستاوردی داشته است، انجام دهد. ارزیابی اقدامات ایران در سوریه نشان می‌دهد، این اقدامات اغلب شامل ایجاد کریدوری از تهران به دریای مدیترانه است؛ به این ترتیب ایران به سوریه و لبنان متصل می‌شود.
ضمن اینکه هم‌اکنون کریدور هوایی وجود دارد؛ هم‌اکنون راه‌هایی به مقصد سوریه باعث می‌شود که چندین تُن تدارکات و هزاران تَن از سال 2011 به دمشق منتقل شوند.
در ادامه این گزارش آمده است: آمریکا خروج خود از عراق را در سال 2011 نهایی کرد. همزمان دولت اسد هم تحت فشار شورشیانی قرار داشت که به دنبال بهار عربی سرکوب شده بودند. با اعمال نفوذ آمریکا، بغداد حریم هوایی خود را روی هواپیماهای ایرانی باز کرد و به آنها اجازه داد، از این مسیر به سوریه بروند.از آن زمان به بعد، نه «باراک اوباما» و نه ترامپ، هیچ یک تلاشی برای بستن این کریدور هوایی نکردند.
در ادامه این گزارش، نویسنده موارد متعددی از اتهامات را متوجه تهران کرده و مدعی شده که ایران به وسیله این مسیر هوایی، حزب‌الله را چنان از لحاظ تسلیحاتی تجهیز کرده که در زمان جنگ علیه اسرائیل در سال 2006 هم تا این اندازه مجهز نبود. تهران همچنین اطلاعات و فناوری برای ساخت کارخانه‌های موشکی در اختیار حزب‌الله قرار داد که به این وسیله حزب‌الله تقویت شد و به دنبال آن موج جدیدی از بحران میان این گروه و اسرائیل در گرفته است.

فارین پالیسی مدعی شد: این کریدور هوایی به ایران این امکان را داده که هزاران تن از شیعیان را به سوریه منتقل کند تا از دولت اسد حمایت کنند. علاوه بر همه این موارد، ایران هژمونی خود را در دمشق تثبیت کرده و این امکان را برای نیروهای سپاه فراهم آورده تا به مرز اسرائیل با سوریه بروند.
فارین‌پالیسی نوشت: ترامپ باید این موضوع را روشن کند که آمریکا تنها در صورتی با فروش هواپیما موافقت می‌کند که ایران به انتقال غیرقانونی تسلیحات و نیروهای مبارز از راه هوایی پایان دهد. ضمن اینکه مجوز دادن برای فروش هواپیما به ایران به این معنا خواهد بود که کاخ سفید نمی‌تواند تهران را متوقف کند.
ماه گذشته، یک فروند هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) از خاک سوریه وارد حریم هوایی اسرائیل شد. تل‌آویو این پهپاد را سرنگون کرد و از آن زمان تاکنون، اسرائیل اقدام علیه ایران و سوریه را تشدید کرده است.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر